Rozbitý zip nemusí znamenat nutnou výměnu, většinou se dá do 1 minuty opravit: Kleštěmi i vazelínou

Pokud se vám rozbije zip, nemusíte nutně propadat panice. Velmi snadno jej totiž dokážete sami opravit. Vyhněte se jeho výměně a vyzkoušejte jednoduché triky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zip je skvělou vychytávkou a způsobem uzavření mnoha druhů oblečení i obuvi. Jeho zaseknutí nebo poškození je však pro většinu lidí hotovou noční můrou. Podle webu TheSpruce naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit i bez pomoci profesionálů. Naučte se také tento geniální trik a už vás poškozený zip nikdy nerozhodí. Podobně jej opravuji i já, i když na jeho výměnu bych si nejspíš netroufla.

Na co si dát pozor

Stejně jako jiné předměty a pomůcky, i zip lze vlivem špatného zacházení snadno poškodit. Obzvlášť opatrní byste měli být při manipulaci s jezdcem. Ten se snadno zadrhne a při pokusech o jeho uvolnění můžete velmi snadno vyrvat kus zipu od přišitého okraje. Někdy se také stane, že je třeba vyměnit celý jezdec – na Adbz jsme už dříve radili, jak si s tím poradíte sami doma. Každopádně je zbytečné si přidělávat práci, udržujte proto zip čistý a v co nejlepším stavu, abyste různým komplikacím předešli.

Každodenní vychytávky pro ulehčení života: Nouzová pinzeta z mincí, neztratitelné klíče či oprava zipu pomocí vidličky

Nejčastější poškození zipu

Zpravidla k této neradostné události dochází na podzim a v zimě, kdy je venku větší vlhkost a vysoké jsou i teplotní rozdíly mezi venkovními a vnitřními prostory. To jezdec na zipu značně namáhá a může docházet k jeho častějšímu zadrhávání. Na vině jsou i nečistoty jako hlína, vrstva prachu a další, se kterými běžně přijdete do styku. Jezdec nejčastěji ze zipu zcela sjede nebo se začne špatně pohybovat.

Jak si poradit se zadrhávajícím zipem

Pokud se vám jezdec na kovovém zipu začne zadrhávat, sáhněte po osvědčených pomůckách k jeho opětovnému rozjetí. Skvěle se k tomuto účelu hodí podle webu Cosmopolitan kosmetická vazelína, vosková svíčka nebo i tuhé mýdlo. Jednoduše přípravek naneste na zip po celé délce a rukou promněte. Párkrát přejeďte jezdcem tam a zpět a máte hotovo. Při jakémkoliv náznaku drhnutí postup opakujte.

zip na džínách iZdroj fotografie: Depositphotos
Poškozený zip si dokážete snadno opravit sami a za pár vteřin

Co dělat s rozjíždějícím se zipem

Pokud se vám zip samovolně rozepíná nebo se vám vůbec nedaří jej zapnout, stačí jednoduše spodní a horní stranu jezdce pořádně přimáčknout. Ideálně využijte sílu kombinaček nebo kleští. Pevně jezdec zmáčkněte, abyste obnovili tlak, kterým spojuje jednotlivé zuby zipu, a je to. Za pár vteřin máte zip opravený, jak potvrzuje i naše čtenářka Denisa P. z Kaplice: „Pořád se mi rozjížděl zip na batohu. Když jsem jezdce zmáčkla prsty, moc dlouho to nefungovalo. Kombinačky si s tím ale poradily skvěle a mám klid.“

Jak řešíte problémy s poškozeným zipem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články