Rozbitý zip se dá opravit za 1 minutu. Není potřeba ho hned měnit, situaci zachrání kleště nebo jehla

Rozbitý zip u oblíbených džínů je nepříjemná lapálie. Naštěstí kvůli tomu nemusíte zbytečně utrácet za výměnu celého zipu, stačí opravit stávajícího jezdce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se poškodí zip u oblíbeného kousku oděvu, pořádně to dokáže zkazit náladu. Nejenže si skvěle padnoucí džíny nebo sukni nemůžete vzít na sebe, ale hrozí, že se jich jednou pro vždy budete muset vzdát. Bez funkčního zubatého zavírání se prostě nosit nedají. Můžete sice vyhledat krejčovství nebo opravnu ve vietnamských obchodech s oblečením, ale počítejte s tím, že výměna zdrhovadla nebude nejlevnější. Lepší je opravit si zip vlastními silami.

Opravu zvládnete během chvilky

I když se vám to může zdát nemyslitelné, protože nepatříte mezi zručné švadlenky, neházejte hned flintu do žita. Opravit rozbitý zip zvládne téměř každý a navíc mu to zabere minutu. Samozřejmě jde o to, jakým způsobem je zip poškozený. Ale vypořádat se s nejběžnější lapálií, což je vyjetí jezdce ze zipu, je opravdu jednoduché. Neobávejte se, že budete muset zdrhovadlo vypárat nebo všívat nové. Nic tak složitého nehrozí.

Existuje několik způsobů, jak jezdce můžete navléknout zpět, aby byl zip zase funkční. Na úplném konci zipu jemně nařízněte stranu, ze které jezdec sjel, anebo odcvakněte jeden zoubek. Díky tomu pak jezdce pohodlně navléknete tam, kde má být. Vezmete jehlu, provléknete nit vhodné barvy a zip těsně nad zářezem zapošijete několika křížovými stehy. Zip se nebude rozvírat. Jediným úskalím je, že zip bude o několik milimetrů kratší, což by ale neměl být problém.

S vypadlým jezdcem si hravě poradíte

Pokud se vám z nějakého důvodu první varianta nezdá, můžete vyzkoušet další. Je sice trochu složitější, ale ve srovnání s výměnou celého zipu je to také hračka. Opatrně roztáhněte obyčejnými kleštěmi nebo kombinačkami jezdce a přetáhněte ho přes horní ukončovací zarážku. Pak ho stáhněte až dolů, lehce zmáčkněte do původního stavu a zdrhovadlo by mělo jít pohodlně zavřít.

Rozbitý zip iZdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že se jezdec ulomí, praskne nebo se jinak poškodí. Ani v tom případě nemusíte hned měnit celý zip. Ve většině galanterií seženete náhradní za pár korun. Dokonce si můžete vybrat mezi různými barvami, velikostmi i typy. Když si nejste jistí, vezměte sebou ten poškozený. Postup je banální. Opět lehce jezdce rozevřete v užší části, navléknete přes ukončovací zarážku a nakonec ho kleštěmi znovu jemně přimáčknete do původní polohy.

Když se zip rozjede, vezměte kleště

Kleště nebo kombinačky využijete i v případě, že se zip rozjíždí. Většinou je problém v jezdci. Častý používáním se opotřebuje a uvolní, takže se stává, že zoubky dostatečně nepřitlačí a rozjedou se. Než měnit celý zip, je výhodnější zdrhovadlo opravit. Je to snadné a postup je podobná jako v případě, že jezdec vyjede. Lehce kleštěmi přimáčkněte spodní i vrchní stranu jezdce k sobě, aby se dostaly do původní polohy.

Jaké triky používáte k rychloopravě rozbitého zipu?

Zdroj: Cosmopolitan
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci