S jarem nastal čas vyměnit šatník a uložit zimní oblečení | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » S jarním sluníčkem přišel čas na změnu šatníku. Čeho se vyvarovat při uskladnění zimního oblečení?

S jarním sluníčkem přišel čas na změnu šatníku. Čeho se vyvarovat při uskladnění zimního oblečení?

Uskladnění sezonního oblečení nesmíte podceňovat. Pokud to neuděláte precizně, nemůžete očekávat dobrý stav oděvu na začátku zimy.

zimni obleceni vesak
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jaro je tady a sním i jarní úklid, únava i nezbytné provětrání šatníku. Je totiž dobré si promyslet, jak šatník uspořádat, aby v něm bylo více místa pro jarní a letní kousky. A zároveň jak správně uložit zimní oblečení a doplňky. Pokud se dobře uskladní, vydrží déle. Odhodit zimní bundu někam na půdu opravdu není dobrý plán. Až se vrátí podzimní nečas, chcete ji přece mít v perfektním stavu bez děr od molů.

Nepoužívejte kartonové krabice

A jak na to? V podstatě nejde o žádnou velkou vědu. Pokud ukládáte oblečení na zimu, nejprve vše vyperte nebo nechte vyčistit. Ujistěte se, že jsou věci zcela suché, nežehlete je a ani nepoužívejte škrob, protože tím se vlákna stávají křehčími a náchylnějšími k roztržení. Důležité je také si promyslet, v čem věci budete skladovat.

obleceni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyhněte se používání běžných kartonových nebo papírových krabic. Protože netěsní, takže se k vašemu oblečení snadno dostanou škůdci. Ty přitahují i bílkoviny v lepidlech, kterými bývají některé typy krabic slepené. Pro sezónní skladování můžete použít vakuové skladovací pytle. Pomocí vysavače z nich vysajete vzduch, čímž minimalizujete objem a také ochráníte oblečení před nečistotami, vlhkostí a škůdci.

Vyhněte se podlaze i oknům

Uskladněné oblečení by nemělo být v přímém kontaktu se dřevem. Třeba obložením nebo trámy a sloupy na půdě. Dřevo totiž obsahuje kyseliny, které mohou textilie dlouhodobě poškodit. Skladovací pytel nebo box s věcmi není dobré nechávat na podlaze, u oken nebo u topení. Dejte je ideálně do nějakého chladnějšího tmavého místa.

obleceni snura suseni
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud oblečení necháte ve skříni, nemělo by tam být namačkané. Deformuje se a zároveň se tím podpoří vznik plísní. Věci pravidelně třiďte. Ideálně podle pravidla, co jste si rok nevzali na sebe, nepotřebujete a proto se toho zbavte. Méně striktní pravidla uvádějí dva roky. Pořádek v šatníku vám pomůže udělat i roztřídění věcí podle ročních období.

Klíčová je čistota a pořádek

Všechno oblečení, jehož sezóna skončila a momentálně ho nepotřebujete, uskladněte. Do šatníku byste neměli odkládat věci, které jste nosili, a jsou vlhké. Dávejte tam jen vyprané a usušené oblečení. Vlhkost přitahuje plísně. Tělesné tekutiny, které na oblečení zůstanou, jako třeba pot, přitahují moly. Udržovat oblečení v čistotě je klíčové.

Důležitý je i pořádek. Neuklizené skříně a zásuvky komplikují hledání konkrétního kousku, ale také ztěžují orientaci v tom, co je čisté a co ne. Při ukládání věci složte, což vám ušetří i práci s žehlením a vlněné oblečení si udrží svůj tvar. Aby se nevytahovala poutka u kalhot, před uklizením z nich vyndejte pásek.

Jak po sezoně uskladňujete oblečení?

Zdroj: TheSpruce