Tipy, díky kterým proměníte váš exteriér v jedinečný a zároveň ušetříte svoji peněženku

                   

Jaro je za rohem a společně s ním také teplé slunečné počasí, které přímo vyzývá k tomu, abychom trávili více času venku. Není nic lepšího, než se jít nadýchat čerstvého vzduchu do přírody po dlouhém zimním období. Nachytat sluneční paprsky, nebo si je užít skrze prosklené fasády či střešní prosklení terasy nebo zimní zahrady. Připravili jsme si pro vás pár tipů, díky kterým proměníte váš exteriér a zahradu v jedinečnou a zároveň ušetříte vaši peněženku.

Zahradničení v nádobách 

K tomu, abyste mohli na své zahradě vystavit květiny, nebo zasadit bylinky, nepotřebujete utrácet peníze za květináče. Použijte zavařovací sklenice, prázdné a umyté plechovky od fazolí, nebo si můžete koupit za pár korun organizér na spodní prádlo. Ten lze využít například k vysazení bylinek. Bylinky můžete zasadit také do papírového obalu na vejce, který se poté snadno rozloží.

Vytvořte si pracovní prostředí  

Vytvořte si kreativní prostor, vyberte si místo na terase nebo zahradě, kde budete moct stříhat rostliny, pěstovat, ale i opravovat nebo vytvářet. Jedinečný pracovní kout, ve kterém budete mít prostor projevit vaši kreativitu. Použijte starý nábytek jako stůl, skříně, nebo si můžete vyrobit poličky z pár kusů dřeva, které máte právě při ruce. Nábytek omyjte, zbruste a natřete barvou. Na závěr umístěte květináče, nářadí nebo cokoliv jiného, co budete v tomto pracovním prostředí využívat. 

Relaxujte na čerstvém vzduchu

Na zahradě nemusíte jen pracovat a být aktivní, můžete ji také využít k relaxaci společně s přáteli u dobrého jídla, nebo číst knihu a ležet přitom v útulné hamace. Přidejte také řetězové osvětlení, které se bude hodit především při večerním relaxu a posezení. Můžete také vyrobit svícny ze zavařovacích sklenic nebo plechovek. Ty bezpečně závěste jako lucerny nebo umístěte doprostřed stolu.  

Rostliny pro začátečníky 

Chcete oživit zahradu pomocí rostlin a květin, ale jste v zahradničení nováčky? V bodech níže si představíme rostliny, které jsou ideální, pokud se zahradničením teprve začínáte.

  • Amarylis se nejlépe daří na teplém, slunném místě. Stonky mohou dorůst až do výše 36 centimetrů.
  • Clivia zachová listy po celý rok. V létě potřebují zalévat pravidelně, zatímco v zimě méně. Vyhovuje jim umístění tak, aby nebyly na přímém slunečním světle. Zajímavost o této rostlině je, že v některých kulturách je považována za symbol hojnosti a štěstí.
  • Lilie míru je symbolem znovuzrození a života. Péče o ně je snadná, stačí udržovat vlhkou půdu a postavit je na slabém až mírném světle. Pokud jim začnou květy opadávat, lilie zalijte.

Ptačí budky a domečky 

Nezapomínejte i na naše okřídlené společníky a umístěte na zahradu ptačí domek nebo budku a přidejte malé občerstvení. Odmění se vám uklidňujícím zpěvem a společností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články