Kartony od vajec je škoda vyhazovat. U citrusů mohou zabránit plísni, poslouží i jako nádoba proti rozbití

Velké množství vyprodukovaného odpadu lze opět využít a vhodným způsobem recyklovat. Vyzkoušejte tyto jednoduché triky, jak znovu použít plata od vajec.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Recyklace starých věcí, odpadu nebo materiálů se v poslední době těší stále větší oblibě. Díky internetu je k dispozici velké množství rad, tipů, triků a návodů, které mnoho lidi inspirují k renovaci nebo využití věcí, jež by v opačném případě skončily na skládce. Velkým pomocníkem vám mohou být i obyčejné kartonové obaly od vajec, které byste rozhodně vyhazovat neměli. Poslouží v kuchyni i při skladování.

Jak využívat obaly od vajec

V rámci snahy ulevit životnímu prostředí a snížit produkci odpadu v domácnosti je důležité se pořádně zamyslet. Minimálně byste měli odpadový materiál pečlivě roztřídit a naložit s ním tak, aby jej bylo možné znovu využít. Plata z vajec velmi snadno využijete v domácnosti i na zahradě. Vše záleží jen na vaší fantazii a kreativitě. Zabavit jimi můžete i malé děti a připravit tak tvůrčí program klidně na celý den.

Uložíte citrusy nebo vypěstujete bylinky

Pokud kartonový obal z vajec vystelete suchým a čistým hadříkem nebo papírovým ubrouskem, poslouží vám jako dokonalý stojan pro uložení citrusů. Mandarinky, citrony nebo i menší pomeranče vám díky tomuto triku vydrží čerstvé mnohem déle, aniž by podlehly plísni nebo hnilobě. Pokud popustíte uzdu své kreativitě a vhodně kartonový obal ozdobíte, lze jej využít také jako stojan k servírování muffinů nebo košíčků. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nahradíte jím rovněž pěstební květináč na cibuli či bylinky. Stačí jej naplnit úrodným substrátem a položit pod něj podložku nebo tác, aby voda neprotékala na parapet a neznečistila stěnu. Zasaďte do něj cibuli, bazalku, tymián nebo pažitku a mějte tak vždy čerstvé byliny po ruce. V případě potřeby je možné jej velmi snadno přemístit na vhodnější místo nebo zasadit do venkovního záhonu.

Pro uložení drobných a křehkých věcí

V jiných místnostech vám poslouží například jako organizér pro knoflíky nebo šicí pomůcky a doplňky. Aby vypadal na pohled lépe, stačí jej natřít či přestříkat libovolnou barvou a nechat zaschnout. Funguje taky jako dokonalá ochrana proti poškození křehkých materiálů a předmětů. Uložte do něj baňky nebo jiné vánoční ozdoby a zmizí obavy při manipulaci s krabicí.

Jak využít plata od vajec

Jaký odpad nejčastěji doma recyklujete vy?

Zdroj: Smakosze
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články