Jak docílit toho, aby slepice v zimě lépe snášela. Mezi hlavní faktory patří dostatek světla nebo mísa s pískem

Dopřejte své drůbeži v zimě nadstandardní péči a odměnou vám bude bohatá snáška. Díky těmto faktorům budou slepice i v zimě mnohem spokojenější.

i Zdroj fotografie: Adoscam/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

V zimním období zpravidla slepice snášejí vejce v mnohem menší míře, než je tomu v průběhu celého roku. Podle informací na webu Slepičář však existují jednoduché způsoby, jak jejich snášku podpořit. Stačí jim vytvořit ty nejlepší životní podmínky. Díky nim budou mnohem spokojenější, vitálnější a ani zima nebude mít na jejich produkci negativní vliv.

Dbejte na dostatek světla

Slepice snáší mnohem lépe, pokud mají zajištěný dostatečný přísun světla. To může být v zimních měsících, kdy jsou dny výrazně kratší, opravdovým problémem. Pokud máte přísun čerstvých vajec minimální nebo téměř žádný, pak byste měli zvážit použití solární svítilny. Její použití doporučuje i náš čtenář Petr D. z Rokycan: „V zimě slepicím několik hodin denně dosvětlujeme, aby lépe nesly. I v lednu tak máme dostatek čerstvých vajec.“

Nezapomeňte na vitamíny

Jelikož se slepicím v zimě jen zřídka naskytne možnost vyklovávat si potravu ze země a obohacovat tím svůj stálý jídelníček, měli byste na jejich stravu myslet vy. Do běžného krmiva tak přidejte červy, čerstvou zeleninu nebo pšeničná zrna. Abyste podpořili jejich aktivitu a zároveň jim dopřáli výbornou pochoutku, můžete jim vyrobit závěsnou zdravou svačinu, o níž jsme psali více v dřívějším článku na adbz.

vejce iZdroj fotografie: Freepik
Slepice vám i v zimě dobře ponesou, když jim dopřejete dostatek světla a kvalitní stravu

V zimě potřebují slepice mnohem více krmiva než v létě, jak potvrzují i informace na portálu iReceptář. Suché a běžné krmné směsi však mohou snášku zpomalovat. Pro zajištění většího přísunu vajec jim dopřejte dýni nebo kukuřičná zrna. Vyplatí se jim také uvařit směs z brambor a obilí nebo jejich stravu obohatit obilnými otrubami, což s oblibou praktikují i někteří mí známí.

Dopřejte jim možnost očisty

Nezřídka je peří slepic plné parazitů, kterých se v zimních měsících nedokáží samy příliš snadno zbavit. K tomuto účelu je vhodné do kurníku nebo do krytého výběhu umístit mísu s pískem. Zde si budou moci vyčistit své peří a celkově tak budou mnohem spokojenější. Tuto péči ocení už na podzim, kdy dochází k přepeřování. Abyste tento proces urychlili, přidejte jim do krmiva masokostní moučku, sušené mléko nebo kukuřici.

Jak se staráte o slepice v zimě vy, aby dobře nesly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články