Po Vánocích není nutné stromeček vyhazovat. Lze ho zasadit a při správné péči vydrží do dalších let

Jakmile Vánoce skončí, mnoho lidí řeší otázku, jak naložit s řezaným vánočním stromkem. Ty nemusí nutně končit na sběrných dvorech, klidně vydrží i další roky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez ozdobeného stromečku by to snad ani nebyly pořádné Vánoce. Na začátku ledna však vyvstává otázka, jak vánoční stromeček co nejlépe zlikvidovat. Podle informací na webu KouzloLesa přitom existuje hned několik způsobů, jak s řezaným stromkem naložit a využít jej tak beze zbytku. Předejdete tím případnému plýtvání a ještě zabavíte i malé děti. Snadno jej totiž zasadíte na zahradě nebo poskytnete k dalšímu využití.

O stromek řádně pečujte

Aby vám tato vánoční ozdoba vydržela v domácích podmínkách co nejdéle, nesmíte zanedbávat péči, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. Základem je postupná aklimatizace na teplejší prostředí a dostatečná zálivka čistou vodou. Někdy mohou stromky spotřebovat i půl litru vody denně, proto pravidelně její množství ve stojanu nebo nádržce kontrolujte. My jsme to jednou podcenili a jehličí nám ze stromku rychle opadalo.

Nenechávejte stromky dlouho u kontejnerů

Ve chvíli, kdy se atmosféra Vánoc vytratí a ze stromků zmizí i poslední ozdoba, často končívají položené vedle popelnic a kontejnerů. Odtud je sběrné služby rozváží na skládku, do kompostárny nebo i spaloven. Velké nebezpečí však hrozí v případě výskytu silného větru. Než stromek vyhodíte, ověřte si, kdy je svozový den, abyste předešli případnému neštěstí, jak doporučuje i náš čtenář Marek T. z Přelouče: „Několikrát se stalo, že vítr rozfoukal stromky po celé ulici. Pro řidiče i obyčejné pěší to bylo velmi nepříjemné a nebezpečné.“

vánoční stromek iZdroj fotografie: Pixabay
Vánoční stromek můžete přesadit na zahradu. Stačí postupovat podle těchto kroků

Zasaďte stromek na zahradu

V dnešní době jsou k dostání také stromky v květináči, které si podle informací na webu Novinky můžete zakoupit, nebo dokonce jen na určitou dobu vypůjčit. V prvním případě lze pak stromeček jednoduše přesadit na vhodné místo na zahradě a v dalším roce jej opět využít jako voňavou a živou dekoraci. Mnohem lepší je však v takovém případě zvolit menší stromek, s nímž se lépe manipuluje. Větší kousky bývají zpravidla těžší, objemnější a při práci budete potřebovat několik rukou navíc.

Než se do přesazování stromku pustíte, musíte počkat na vhodné podmínky. Nejprve proto stromek odneste ven v květináči na místo chráněné před větrem. Pak květináč přikryjte krycí fólií nebo plachtou, aby jeho kořeny nezmrzly. Teprve s příchodem jara, kdy se půda začne prohřívat, je vhodné jej z obalu vyjmout a přesadit do připravené jámy. Vánoční stromek lze také odnést do lesa, jak jsme psali už dříve na adbz, a do jeho likvidace zapojit i malé děti, kterým tak připravíte tradiční zábavu, na niž se budou opět těšit v dalším roce.

Jakému vánočnímu stromečku dáváte přednost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články