Pokojové rostliny mohou domácího mazlíčka otrávit, a dokonce zabít. Nebezpečí představuje tchynin jazyk i potos zvaný „blázen“

Milovníci pokojových rostlin by měli být při jejich výběru opatrní. Krásné, ale jedovaté pokojovky nejsou v květinářstvích ani bytech žádnou výjimkou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokojové rostliny dělají lidská obydlí útulnějšími a přinášejí do nich svěží závan. Některé mají dokonce schopnost vzduch čistit. Spousta z těchto krasavic má však jednu nevýhodu – obsahují toxické látky, které můžou být hrozbou nejen pro děti a domácí mazlíčky, ale při neopatrném zacházení i pro vás. Jedovaté pokojovky však nemusíte vyškrtnout ze svého repertoáru, ale je důležité vědět, co jejich toxicitu způsobuje a jak s takovými rostlinami zacházet.

Krásné, ale jedovaté pokojovky

Toxické pokojové rostliny mohou způsobit různá onemocnění a v nejhorších případech i smrt. Většinou rostliny způsobují jen podráždění, ale přesto je důležité vědět, co konkrétně je dělá jedovatými, a přizpůsobit tomu manipulaci s takovýmito rostlinami. Důležité je vhodné umístění, a to na takové místo, kde nebude rostlina ohrožovat zvířata nebo děti. Je na zvážení, zda takové podmínky rostlině dokážete poskytnout, nebo se místo ní rozhodnete pěstovat jiný – nejedovatý – druh.

Exotické toxické krasavice

Mezi jedovaté pokojovky patří většina tropických druhů. Co spojuje populární difenbachii, alokázii a filodendron? Je to šťavelan vápenatý obsažený v jejich listech. Ten způsobuje podráždění pokožky a očí, pokud se rostlin dotknete bez rukavic. Pozře-li váš pes nebo kočka některou z rostlin, může se u nich objevit slinění, otok v tlamě, zvracení a průjem, dýchací potíže a dehydratace. Je třeba vyhledat pomoc veterináře. Pozor by si měli dávat rodiče malých dětí, ale i pěstitelé, aby si po manipulaci s rostlinami například nesáhli do očí.

Jedovaté pokojovky - difenbachie iZdroj fotografie: Depositphotos

Ostrý tchynin jazyk a bláznivý potos

Pro svou nenáročnost je oblíbený sukulentní tchynin jazyk a liánovitý potos zvaný blázen. Obě rostliny se řadí mezi jedovaté pokojovky. Obsahují saponiny, které je v přírodě chrání před nepřáteli. Doma však dokáží nadělat pěknou paseku. Pokud si váš mazlíček pochutnával na listech, nejspíš u něj dojde ke slinění, zvracení a průjmu. Kontaktujte ihned veterináře. Máte-li podezření, že listy strkaly do úst děti, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Aby k podobných situacím nedocházelo, držte rostliny z dosahu dětí i zvířat nebo od jejich pěstování upusťte.

Jak chráníte děti a zvířata před jedovatými pokojovkami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky