Pokojové rostliny mohou domácího mazlíčka otrávit, a dokonce zabít. Nebezpečí představuje tchynin jazyk i potos zvaný „blázen“

Milovníci pokojových rostlin by měli být při jejich výběru opatrní. Krásné, ale jedovaté pokojovky nejsou v květinářstvích ani bytech žádnou výjimkou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokojové rostliny dělají lidská obydlí útulnějšími a přinášejí do nich svěží závan. Některé mají dokonce schopnost vzduch čistit. Spousta z těchto krasavic má však jednu nevýhodu – obsahují toxické látky, které můžou být hrozbou nejen pro děti a domácí mazlíčky, ale při neopatrném zacházení i pro vás. Jedovaté pokojovky však nemusíte vyškrtnout ze svého repertoáru, ale je důležité vědět, co jejich toxicitu způsobuje a jak s takovými rostlinami zacházet.

Krásné, ale jedovaté pokojovky

Toxické pokojové rostliny mohou způsobit různá onemocnění a v nejhorších případech i smrt. Většinou rostliny způsobují jen podráždění, ale přesto je důležité vědět, co konkrétně je dělá jedovatými, a přizpůsobit tomu manipulaci s takovýmito rostlinami. Důležité je vhodné umístění, a to na takové místo, kde nebude rostlina ohrožovat zvířata nebo děti. Je na zvážení, zda takové podmínky rostlině dokážete poskytnout, nebo se místo ní rozhodnete pěstovat jiný – nejedovatý – druh.

Exotické toxické krasavice

Mezi jedovaté pokojovky patří většina tropických druhů. Co spojuje populární difenbachii, alokázii a filodendron? Je to šťavelan vápenatý obsažený v jejich listech. Ten způsobuje podráždění pokožky a očí, pokud se rostlin dotknete bez rukavic. Pozře-li váš pes nebo kočka některou z rostlin, může se u nich objevit slinění, otok v tlamě, zvracení a průjem, dýchací potíže a dehydratace. Je třeba vyhledat pomoc veterináře. Pozor by si měli dávat rodiče malých dětí, ale i pěstitelé, aby si po manipulaci s rostlinami například nesáhli do očí.

Jedovaté pokojovky - difenbachie iZdroj fotografie: Depositphotos

Ostrý tchynin jazyk a bláznivý potos

Pro svou nenáročnost je oblíbený sukulentní tchynin jazyk a liánovitý potos zvaný blázen. Obě rostliny se řadí mezi jedovaté pokojovky. Obsahují saponiny, které je v přírodě chrání před nepřáteli. Doma však dokáží nadělat pěknou paseku. Pokud si váš mazlíček pochutnával na listech, nejspíš u něj dojde ke slinění, zvracení a průjmu. Kontaktujte ihned veterináře. Máte-li podezření, že listy strkaly do úst děti, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Aby k podobných situacím nedocházelo, držte rostliny z dosahu dětí i zvířat nebo od jejich pěstování upusťte.

Jak chráníte děti a zvířata před jedovatými pokojovkami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články