Stát odmění lidi, kteří mají zahradu. Na 105 000 Kč má nárok jedna skupina Čechů, i vy?

Pokud máte zahradu, přijdete si letos na pěkné peníze. Stát rozdává až 105 000 Kč každému, kdo si zažádá prostřednictvím správného formuláře.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Stát letos rozdává štědré dotační balíčky každému, kdo chce zefektivnit své bydlení a vydat se směrem úsporné domácnosti. Pokud tedy máte zahradu a již nějakou dobu uvažujete, že byste začali využívat dešťovou vodu, nyní máte jedinečnou příležitost. Jak totiž uvádí server ePrehledne, stačí vyplnit pár dokumentů a příslušný úřad vám přidělí přes sto tisíc korun na koupi nového propracovaného systému. Pozemek však musíte vlastnit. 

Dešťovka se vám vyplatí i do budoucna 

Dešťovka představuje ideální příležitost pro každého, kdo chce začít efektivně využívat dešťovou vodu – ta je sice úplně zdarma, ale jedná se o vzácný zdroj, kterým je třeba šetřit a správně s ním manipulovat. Jedná se o dotační program, kterým stát vyplácí až 105 000 Kč na koupi nejpropracovanějšího systému na zachytávání dešťové vody a efektivní využívání vody z odpadu. Žadatel pak také musí mít zahradu, kam by takové zařízení mohl instalovat. 

V případě, že byste chtěli pouze systém na samotnou dešťovku, můžete dosáhnout dotace v hodnotě 55 000 Kč. I ten vám však do budoucna zajistí ochranu před suchými obdobími a již během pár let začne šetřit plno peněz. Server Dotacedestovka pak dodává, že žadatel musí akorát dokázat, že bude zařízení využívat ve prospěch pouze své zahrady. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Každý, kdo má zahradu, může získat dotační příspěvek na sběr dešťové vody.

Dotační program také uvádí, že každý projekt sice může očekávat návratnost investice, nicméně budete si na ni muset počkat. Například při náhradě pitné vody z vodovodu pro běžný dům se vám začnou peníze vracet nejdříve za 20 let bez dotace a zhruba za 10 let s využitím dotace. Zároveň si však zajistíte dostatek vody na dlouho dopředu. Na webu adbz jsme také psali, proč byste neměli vylévat vodu z brambor

Co si o této dotaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články