Šetrné bělení spodního prádla: O všechno se postará sůl, prášek do pečiva a peroxid vodíku

K bělení bílého spodního prádla nepotřebujete drahé pomocníky. Vystačíte si jen se třemi ingrediencemi, které seženete za pár korun.

i Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz
                   

Bílé spodní prádlo sice vypadá pěkně a na opálené pokožce velmi svůdně, nicméně pokud jde o jeho údržbu, není to vždy legrace. Poradíme vám, jak bílému spodnímu prádlu navrátit jeho původní bílý odstín.

Aby bílé prádlo bylo opravdu bílé

Pokud si kupujeme bílé spodní prádlo, tajně si přejeme, aby vydrželo krásně bílé co možná nejdéle. Je totiž známo, že bílé oblečení se rychle zapere a po nějaké době už jeho původní odstín ani nepoznáte. Je škoda ho hned vyhodit nebo se smířit s tím, že původní barva je fuč. Existují tipy a triky na bělení prádla, které ani nevyjdou draho.

My pro vás máme tipy hned dva. Skvělé na tom je, že za ně nemusíte utrácet a většinu potřebných věcí má každý běžně doma. Pokud vás trápí zažloutlé spodní prádlo, teď už budete vědět, jak si s ním poradit.

Jednoduchý trik na bělení spodního prádla

Známe fígl, jak jednoduše a skoro bez práce vybělit spodní prádlo. A nemusíte kvůli tomu utrácet nekřesťanské peníze za chemické prostředky, které mnohdy slibují kdovíjaké výsledky, ale ve finále jsou to opravdu jen prázdné sliby. Budete potřebovat teplou vodu, sůl, prací prášek a prášek do pečiva. Tyto pomůcky má doma asi úplně každý, proto se do bělení můžete pustit třeba hned teď. Dodržte tento postup:

iZdroj fotografie: Pexels
  • Do kbelíku nalijte 2 litry teplé vody
  • Přidejte 2 lžíce soli, 3 lžíce prášku do pečiva a 1 lžíci pracího prášku
  • Dobře promíchejte, aby se vše pěkně rozpustilo
  • Prádlo namočte a nechte ve vodě 15 minut
  • Následně v ruce promněte a vyperte klasickým způsobem

Delší, ale ještě účinnější varianta

V případě silnějšího znečištění můžete zvolit i druhou metodu. Je sice časově náročnější, ale dostatek času je klíčovým pomocníkem, aby bílé prádlo bylo zase krásně bílé. V tomto případě potřebujete teplou vodu, sodu, amoniak a peroxid vodíku. Peroxid vodíku a amoniak možná doma běžně nemáte, ale seženete je v každé drogerii. A jak postupovat?

  • Do kbelíku nalijte 6 litrů teplé vody
  • Přidejte 6 lžic soli, 2 lžíce peroxidu a 2 lžíce amoniaku
  • Promíchejte
  • Do vody namočte prádlo a nechte máčet 3 hodiny
  • Poté prádlo vyperte

Při této variantě bělení se budou tvořit výpary. Ničeho se nelekejte, jen nezapomeňte pořádně větrat a mít přísun čerstvého vzduchu. Také prádlo před praním důkladně propláchněte v čisté vodě.

Máte své tipy na bělení prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články