Kterou zeleninu můžete začít pěstovat již od ledna | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Těchto 5 druhů zeleniny můžete zasadit již v lednu. Nečekejte na jaro, je nejvyšší čas začít

Těchto 5 druhů zeleniny můžete zasadit již v lednu. Nečekejte na jaro, je nejvyšší čas začít

Leden je zimní měsíc, a tak by nejspíše moc lidí neřeklo, že v něm můžete začít něco pěstovat. Opak je pravdou a existuje několik druhů zeleniny, které již můžete zasadit.

sazet vysadba
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak moc máte rádi zeleninu? Je chutná a mnoho jídel si bez ní ani snad nejde představit. Samozřejmě je pohodlnější si zajít do obchodu, kde ji během chvilky koupíte. Ale nic nemá na ten pocit, když si rostlinky vypěstujete sami, a můžete se do plodů poprvé zakousnout či si z nich něco připravit. Začít můžete rovnou v lednu.

Kdo by neměl rád fazole

Pokud jste v zasévání a pěstování nováčci, rozhodně neváhejte a vrhněte se na pěstování fazolí. Vyrostou vám totiž skoro s jistotou, nemusíte o ně zas až tak moc pečovat. Do půdy je můžete zasít již od listopadu do ledna, jediné, na co musíte dát pozor je, aby nezmrzly. To můžete zařídit tím, že je před zevnějším chladem ochráníte, nebo je zasadíte nejprve do květináčů a v březnu přemístíte do půdy.

Z cibule uděláte snad vše

Cibule je základem pro mnoho omáček či pečených jídel, přidat ji můžete i do vajíček či kaše. Je tedy více než výhodné začít ji pěstovat doma a už od ledna můžete. Je jen na vás, jestli si zvolíte raději červenou, bílou nebo oba druhy. Bonusem je, že její pěstování je velice snadné. Jen ji zasadíte, dodáte humus, kompost a můžete se těšit na výsledek.

Lilky dosahují až jednoho metru

Lilky jsou úžasné hlavně v tom, že díky nim budete mít o různorodou stravu postaráno. Dá se z nich totiž připravit mnoho lahodných receptů. Například závitky, restovaný lilek s česnekovou omáčkou, pečené v troubě či dokonce mohou být i grilované. Nejlepší čas na zahájení jejich pěstování je od ledna. Do března byste je měli nechat ve skleníku, a v době od srpna do října si je budete moci užít do sytosti.

lilek na stonku
Zdroj fotografie: Unsplash

Celer je dobrý ve všem

Saláty, polévky, špagety a nelze opomenout ani tradiční bramborový salát, jež by byl bez celeru neúplný. Do všech těchto pokrmů jej můžete přidat a pokud bude domácí, přidáte tím jídlu na hodnotě. Na pěstování je nenáročný a vyplatí se i z množstevního hlediska. Má rád vlhké prostředí, které zabraňuje jeho stonkům zatuhnout. Sklízet můžete začít v srpnu.

Na rajčata si troufne málokdo

Zasazovat a pěstovat rajčata není jen tak pro každého, jelikož jsou velmi náchylná na plíseň. Pokud ale pěstujete cherry rajčátka, šance na úspěch je trochu vyšší. Jen je tedy musíte zasadit do skleníku, což není zas až takový problém. Měl by být vytápěný, pokud tedy tuto možnost nemáte, počkejte si do března až dubna. Jíst je můžete od konce června až do září.

Kterou z těchto rostlin byste chtěli začít pěstovat nejvíce a kterou naopak nejméně?

Zdroj: Gardeningetc