Výživa a hnojení rostlin za pomoci kvasinek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Droždí je zahradnický kouzelník, který nezklame. Vaše sazenice porostou jako o závod. Radujte se z gigantické úrody již letos

Droždí je zahradnický kouzelník, který nezklame. Vaše sazenice porostou jako o závod. Radujte se z gigantické úrody již letos

Podle některých zahrádkářů pomáhají kvasnice rostlinám zůstat silnější a podporují jejich růst. Podívejte se, jak je můžete jednoduše použít.

postrik kvasnice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Složení běžného pekařského droždí je bohaté na minerální látky, organické železo a řadu dalších významných stopových prvků. Někteří zahrádkáři díky této skutečnosti v poslední době zaznamenali skutečnost, že rostliny, které byly zalévány kvasnicemi rozpuštěnými ve vodě, byly mnohem silnější než ty, které takové zkoušce podrobeny nebyly. Podívejte se, kde se tedy skrývá pravda.

Správné použití kvasnic

Jelikož pro zajištění správné funkce potřebují kvasinky teplo, ideální dobou pro jejich použití bude vždy jaro. Tento stimulátor růstu tak bude skvělým pomocníkem pro sazenice, a to nejen v době jejich růstu, ale i při jejich přesazování. Je však třeba mít na paměti, že kvasinky v důsledku své práce absorbují značné množství draslíku z půdy, takže aby nedošlo k problémům, doporučuje se spolu s nimi použít i popel. Tradiční recept na použití kvasnic se připravuje následovně: 

 • Kilogram „živých“ kvasnic zřeďte v pěti litrech vody a nechte roztok pár hodin ustát. Až směs budete chtít použít, zvolené množství bude potřeba opět zředit vodou a to v poměru 1 ku 10. 
 • Pokud namísto běžného droždí zvolíte raději sušené, použijete 10 gramů na 10 litrů teplé vody s přídavkem dvou lžic cukru a směs nechte několik hodin odstát. Před použitím roztok opět zřeďte vodou, ale nyní v poměru pouze 1 ku 5. (Tato varianta se obvykle používá k zalévání květinových záhonů, zeleniny, ovocných stromů a bobulovitých keřů.)
tchynin jazyk rostlina kvetinac
Zdroj fotografie: Flickr
 • Kromě dvou předchozích postupů lze na základě kvasnic připravit i takzvanou „kaši“, která může zlepšit především růst a vývoj brambor a rajčat. V nádobě se třemi litry vody jednoduše rozpusťte 100 gramů droždí a půl šálku krystalového cukru. Nádobu nyní zakryjte a nechte ji týden louhovat. Po uplynutí uvedené doby je přípravek připraven. Před použitím jej však opět musíte zředit a to přidáním 10 litrů vody, přičemž každý výsledný litr bude připadat na jednu rostlinu. 

Pro dosažení nejlepšího účinku stačí zalévat vaše rostliny kvasnicovým roztokem pouze dvakrát až třikrát za sezónu. Je tu však jedna podmínka – kvasnice musí být vždy čerstvé.

Jak kvasince pomáhají vašim rostlinám 

Tajemství v používání kvasnic jako hnojiva spočívá v jejich jedinečném houbovitém základu. Tyto mikroorganismy totiž působí jako takový aktivátor přírodních procesů, který umožňuje rostlinám dosáhnout dobrých výsledků při pěstování. Použitím kvasnicové zálivky tak můžete dosáhnout následujících přínosů:

 • Posílení sazenic a zajištění jejich odolnosti vůči stresu.
 • Zlepšení míry přežití při výsadbě běžných sazenic a sazenic zeleniny. 
 • Urychlení růst rostlin.
 • Zajištění nejlepšího vývoje kořenů rostlin.
 • Zvýšení odolnosti vůči patogenům.
 • Urychlení zakořeňování výhonků. 
 • Zlepšení úrodnosti půdy a zlepšení její struktury.
 • Urychlení rozkladu organických látek.
hadove rostliny
Zdroj fotografie: Pixabay

To vše dohromady nakonec vede k většímu počtu vypěstovaných plodů a zlepšení jejich kvality. 

Zdroj: Vsaduidoma