Postříkejte zahradu „likvidátorem ze spíže“. Celou sezónu si pak nebudete muset dělat starosti s plevelem

V boji s plevelem nejvíce oceníte jednoduchá a efektivní řešení. Jedním z nich je i postřik z octa, soli a prostředku na mytí nádobí.

odstraňování plevele i Zdroj fotografie: iStock
                   

Představě o prosperující zahrádce, kde si budete relativně bez námahy pěstovat jahody, rybíz, rajčata, ředkvičky, kedlubny, salát, apod., jistě podlehl nejeden z vás. Jestliže jste se k založení zeleninového či ovocného záhonku nakonec odhodlali, možná jste byli nepříjemně překvapeni množstvím plevele, který se objevil dokonce rychleji, než kýžené výpěstky. Abyste se ho zbavili, máte několik možností. Kromě neustálého ručního plení můžete vyzkoušet chemické postřiky, anebo ještě lépe běžně dostupné produkty.

K likvidaci plevele pomohou kuchyňské suroviny

Současná doba přeje ekologickým trendům napříč celým spektrem činností – zahrádkaření nevyjímaje. Oproti dříve hojně využívané chemii jsou ekologické prostředky a způsoby hospodaření zpravidla méně škodlivé, a to jak pro vaši zahradu, tak pro vás, nemají negativní dopad na životní prostředí, a zároveň vám zajistí stejný efekt (bohatou úrodu plus likvidaci škůdců a plevele). Jestliže se potýkáte s plevelem, k jeho eliminaci vám postačí pouhé 3 ingredience, které máte ve své kuchyni.

První z nich je kuchyňský ocet. Pokud ho zředíte v poměru 1:3 s vodou, získáte roztok, který dokáže účinně zlikvidovat jakýkoliv plevel – respektive jeho listy. Ocet obsahuje kyselinu octovou, která má na listy rostlin fatální účinky. Dejte si proto pozor, ať domácím herbicidem nepostříkáte i vámi vysazené plodiny. Jelikož postřik plevele octem nedokáže zničit jeho kořenový systém, budete ho muset několikrát zopakovat. Tím plevel vysílíte a on následně uhyne.

V případě, že se potýkáte se skutečně vytrvalým plevelem, nachystejte si o něco silnější herbicid. Na jeho přípravu budete potřebovat kuchyňský ocet, mořskou hrubozrnnou sůl, prostředek na mytí nádobí a vodu. V lahvi s rozprašovačem smíchejte 500 ml vody, 375 ml octa, 125 ml prostředku na mytí nádobí a 125 g mořské soli. Jakmile se sůl v roztoku rozpustí, lahev ještě jednou protřepejte, a poté herbicidem postříkejte listy vybraného plevele. Tuto „kúru“ opakujte dle potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyhněte se ručnímu plení a namíchejte si účinný domácí herbicid

Plevelu vás zbaví i samotné rostliny

Domácí herbicidy jsou účinné především při použití na záhoncích, avšak využijete je i v boji s plevelem ve spárách dlaždicových chodníků. Na těchto místech mohou být ovšem rostliny jako pcháč, pýr, mochna plazivá či svlačec hluboce zakořeněné, a proto se vám nepodaří se jich zbavit (nebo jen velmi obtížně). V takovém případě můžete vsadit na chemii, nebo spáry osadit půdopokryvnými rostlinami dle vašeho výběru – vhodné jsou kupříkladu máta korsická, mateřídouška, úrazník šídlovitý (irský mech), mechovec kostrbatý (kotula) nebo zvěšinec zední.

Jaké triky používáte pro boj s plevelem?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články