Škůdci se na vaší zahradu ani neopováží přijít. Použijte 1 levnou surovinu
adbz.cz » Hobby » Už žádné utrácení za drahé přípravky na hubení škůdců. Česnekový líh jim dá jasnou stopku

Už žádné utrácení za drahé přípravky na hubení škůdců. Česnekový líh jim dá jasnou stopku

Nic nezapudí škůdce, jako jsou mšice a svilušky, účinněji než štiplavý zápach česneku. Udělejte si doma česnekový líh a škůdci nebudou mít šanci.

msice na listu
Zdroj fotografie: Depositphotos

I přes veškerou péči, kterou svým rostlinám jistě poskytujete, se někdy může stát, že dojde k jejich napadení škůdci, plísní a škodlivými mikroorganismy. Ty rostlinu značně poškozují a zbavují ji síly a celkové vitality. Zabránit množení škůdců je nutné v co nejranější fázi, aby jejich běsnění nebylo pro rostlinu fatální. Vždy je lepší pomoci si přírodní cestou, která je šetrnější k vám i rostlině a mnohdy funguje je i účinější. Česnekový líh vám zaručeně pomůže se nezvaných hostů zbavit.

Česnekový zápach škůdce vypudí

Ve specializovaných prodejnách i supermarketech jsou insekticidy volně k dostání, není ale přece jen lepší vyrobit si stejně účinný přípravek doma ze surovin, které běžně míváte? Podomácku vyrobené insekticidy působí stejně dobře jako ty kupované, navíc budou ohleduplné i k vaší peněžence a životnímu prostředí. Příprava česnekového lihu je přitom více než jednoduchá.

K přípravě domácího česnekového insekticidu budete potřebovat asi 10 stroužků oloupaného česneku, 1 litr vody, 1 litr alkoholu (použít můžete například levnou vodku, Alpu či cokoli jiného) a kapičku šetrného saponátu na nádobí. Česnek nakrájejte nebo nasekejte na menší kousky. Loupání většího množství česneku zabere jen chvilinku. Česnek nechte po dobu 24 hodin vylouhovat v alkoholu. Následně přeceďte a promíchejte s vodou a trochou saponátu na nádobí. Takto připravený insekticid uchovávejte při pokojové teplotě a ideálně v temnu.

Oloupaný česnek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Proč je právě česnek účinný

Česnek se právem označuje jako přírodní antibiotikum. Platí to jak pro lidský organismus, tak i pro rostliny. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a jeho konzumaci vám jistě rád doporučí každý lékař. Obzvláště účinný je pak v syrové podobě, vařením a jinou tepelnou úpravou přichází o cenné látky, které jsou tělu prospěšné. Česnekový líh odpuzuje všechny druhy škůdců, od mšic a svilušek až po molice. Pro větší účinek můžete přidat například i listy máty nebo kajenský pepř.

Hotový insekticid můžete ihned aplikovat na stonek a listy poškozené rostliny pomocí rozprašovače nebo formou zálivky, pokud se škůdci usadili v půdě. Prevence je základem spokojených a zdravých rostlin, kontrolujte je proto všechny při pravidelné zálivce.