4 účinné způsoby odstranění skvrn od trávy | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hospodyňky, které znají tyto triky, se skvrn od trávy nezaleknou. Jednoduše je dostanete i z bílého prádla

Hospodyňky, které znají tyto triky, se skvrn od trávy nezaleknou. Jednoduše je dostanete i z bílého prádla

Čištění skvrn od trávy na oblečení může dát mnohdy zabrat. Abyste se jich zbavili snadno a rychle, vyzkoušejte tyto účinné domácí metody.

prani pradla skopek ruce
Zdroj fotografie: iStock

Během léta je velmi snadné zašpinit své oblečení skvrnami od trávy. Jde ovšem o nepříjemný problém, který často nelze vyčistit pouhým praním v pračce pomocí chemických prostředků – v takovém případě se může samotná skvrna ještě zhoršit nebo poškodit látku. Naštěstí existuje několik domácích způsobů, které si s touto špínou nejenže účinně poradí, ale také vaše oblečení nijak nepoškodí, protože jsou mnohem šetrnější.  

Čištění skvrn od trávy neoddalujte

Pokud jste na svém oblečení objevili skvrnu od trávy, měli byste konat co nejrychleji. Čím dříve se jí totiž pokusíte odstranit, tím větší je pravděpodobnost, že budete úspěšní, než kdybyste jí nechali několik dní zasychat. Ještě než se však rozhodnete sáhnout po silném odstraňovači skvrn, můžete vyzkoušet přírodní metody, které jsou levné, nijak neškodí životnímu prostředí a se skvrnami si poradí mnohem lépe. Níže se můžete seznámit se 4 nejlepšími z nich.

1) Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo je skvělý čistící prostředek, který obsahuje pouze přírodní složky a detergenty a jeho základem je výtažek z hovězího žlučníku a oleje (kokosového či palmového). Jeho použití je proto zcela bezpečné jak pro vaše oblečení, tak pro člověka samotného. Chcete-li vyčistit skvrnu od trávy, nejprve navlhčete mýdlo vodou, a poté jej vetřete do skvrny (můžete použít například zubní kartáček). Přípravek nechte působit alespoň 15 minut, opláchněte jej vlažnou vodou, a nakonec ihned vhoďte do pračky a vyperte jako obvykle. 

2) Zubní pasta

Ano, i zubní pasta vám může skvěle pomoci v boji proti skvrnám od trávy – vyberte si však zubní pastu s mentolem nebo bělícími látkami. Právě tyto složky jsou totiž účinné v boji proti nevzhledné špíně a pomohou vám oblečení zcela vyčistit a dodat mu krásný a svěží vzhled. Nezapomeňte však, že tato metoda by se měla používat pouze na bílý materiál! Skvrn se zbavíte tak, že zubní pastu důkladně vetřete do zasaženého místa a necháte působit 10-15 minut. Poté oděv opláchněte vlažnou vodou a nakonec jej vyperte v pračce jako obvykle. 

zubni pasta
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Citronová šťáva

Citrony, zejména jejich šťáva, mají mírný bělící účinek, díky čemuž skvěle pomáhají odstraňovat jakékoliv skvrny z tkanin. Metodu provedete tak, že čerstvou šťávu jednoduše nanesete přímo na zašpiněné místo a necháte ji působit asi půl hodiny. Poté vložte oblečení do pračky a vyperte jej běžným způsobem. Jde o velmi účinný a zároveň přirozený způsob, který nijak nepoškozuje životní prostředí. 

4) Obyčejný ocet

Obyčejný ocet je spolu s kyselinou citronovou a jedlou sodou jedním z nejlepších domácích prostředků, které při správném použití mohou nahradit téměř všechny chemické čisticí přípravky. Aby však nedošlo k poškození tkaniny nebo barvy, měli byste je používat pouze na silné tkaniny, jako je například džínovina. Skvrn od trávy se zbavíte tak, že nalijete směs přímo na postižené místo a jemně ji vetřete do tkaniny. Poté ji nechte působit alespoň 15 minut a následně oblečení vyperte v pračce běžným způsobem. V případě potřeby postup opakujte.

Jak proti skvrnám od trávy bojujete vy? 

Zdroj: Food52