Kolik budeme platit za topení v roce 2024? Radši to ani nechtějte vědět
adbz.cz » Hobby » Topíte doma dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou? Víme, kolik zaplatíte za teplo v roce 2024

Topíte doma dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou? Víme, kolik zaplatíte za teplo v roce 2024

Náklady na vytápění domácnosti patří k největším položkám v celkovém rozpočtu. Proto jsem si pro vás připravila srovnání cen u jednotlivých zdrojů tepla na rok 2024.

penize topeni radiator
Zdroj fotografie: Depositphotos

V dnešní době, kdy se ceny energií neustále mění a ekologická stopa se stává stále důležitějším faktorem při rozhodování o tom, jakým způsobem vytápět naše domovy, je důležité mít přehled o dostupných možnostech. V tomto článku se podíváme na různé způsoby vytápění – od tradičního dřeva přes uhlí a plyn až po moderní elektrické systémy. Porovnáme jejich finanční náročnost, pohodlí užívání a dopad na životní prostředí.

Vytápění dřevem je stále velmi oblíbené

Dřevo klade vysoké nároky na skladování a je s ním celkově hodně práce, přesto stále patří k populárním způsobům vytápění. Navíc náleží k obnovitelným zdrojům energie a nezatěžuje planetu jako fosilní paliva. Kolik vytáhnete z peněženky, závisí na tom, zda se rozhodnete pro tvrdé, nebo měkké dřevo, případně pelety. Roli hraje i to, jestli je vlhké, suché, či již naštípané. Průměrně vyjde teplo ze dřeva na 1,84 Kč za 1 kWh. U pelet je to poněkud více, a to 2,08 Kč za 1 kWh.

Hořící oheň v krbu
Zdroj fotografie: Depositphotos
Vytápění dřevem zůstává populární díky své obnovitelnosti a menšímu zatížení planety.

Vytápění uhlím ještě neodzvonilo

V posledních letech se vrací mnoho domácností k topení uhlím. Ačkoliv již brzy kamna na uhlí v prodeji nebudou, bude možné za určitých podmínek využívat stávající zdroje. A topit uhlím se navíc vyplatí finančně. Nejlevněji vyjde topení hnědým uhlím, které má však kromě nízké ceny i menší výhřevnost. Podle Deníku Ledeč může vyjít 1 kWh pouze na 1,58 Kč. U výhřevnějšího černého uhlí to dělá zhruba 2,32 za 1 kWh. Nejvíce bude stát domácnost topení kvalitním koksem, který má nejvyšší výhřevnost.

Pohodlné vytápění plynem

Topení plynem je komfortní a navíc nevyžaduje skladovací prostory. Není proto divu, že patří k velice oblíbeným způsobům vytápění nejenom v bytech, i když je jeho cena oproti předchozím variantám o něco vyšší. Web Kupní síla píše, že teplo ze zemního plynu vyjde v roce 2024 domácnost na přibližně 2,91 Kč za 1 kWh. Opět se však jedná o průměrnou částku.

Vytápění elektřinou se prodraží

V roce 2024 bude nejméně výhodným zdrojem tepla vytápění elektřinou. To se týká hlavně vytápění elektrickými přímotopy, naopak využití tepelného čerpadla u nízkoenergetického domu může být úsporné. Vytápění z elektrické sítě může vyjít na zhruba 5 Kč za 1 kWh, tato částka se však může v krajním případě vyšplhat až na více než 26 Kč! U tepelného čerpadla je cena podstatně příznivější, pohybuje se okolo 2,5 Kč za 1 kWh.