Jak dopadlo přání babičky být nezávislá? | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Nechtěla nemohoucí maminku dávat do domova důchodců, tak pro ni sama postavila speciální domek. Padly i slzy dojetí

Nechtěla nemohoucí maminku dávat do domova důchodců, tak pro ni sama postavila speciální domek. Padly i slzy dojetí

Tento krásný malý domeček dovoluje staré mamince si plně užít svoje léta na penzi. Současně ji udržuje v co nejvyšší míře samostatnou, což byla její hlavní touha.

dum pro maminku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na stáří je úžasné mít kolem sebe rodinu, která vám pomůže s konkrétními věcmi. Nicméně hodně lidí dává přednost tomu nezáviset na příbuzných úplně ve všech ohledech. Raději si co nejdéle udrží co největší míru samostatnosti. Jedna taková seniorka jménem Merle se přestěhovala do Victorie v Austrálii, aby byla blíže své rodině. Současně si však chtěla zachovat komfort života ve vlastním soukromí a nezávislosti.

Ideální dům pro starou paní

Její dcera Ferne je shodou okolností designérkou dnes tolik moderních malých domků (tiny house). Matčina požadavku se ujala jako výzvy a vytvořila tedy domek podle jejích potřeb. Už předtím samozřejmě podobné domky navrhovala i stavěla, ale tenhle byl zcela speciální. Protože maminka používá chodítko a obecně se hůře pohybuje, jsou vchody široké a vybavené rampou. Celý dům je tak velmi přístupný, což platí i pro interiér.

Dokonce i kuchyňská linka byla postavena s ohledem na matčinu výšku. Design vzal také v úvahu jakékoli změny, které se mohou objevit s přibývajícími léty. Zdi jsou zde vyztužené pro namontování případných madel, kdyby se Merle potřebovala kvůli rovnováze něčeho držet. Krásnou terasu lze v případě potřeby rozebrat, kdyby bylo nutné ji přemístit nebo prodat. Jen těžko si však představit, že by opouštěly tak nádherné místo.

Krajina, topení a postel

Výhled do příjemné krajiny Merle asi nikdy neomrzí. Ferne se taky ujistila, že střecha poskytuje dobrou izolaci pro zimní měsíce, takže matka nebude mít žádné potíže. Okna i sítě se starají o to, aby se dovnitř nedostal žádný otravný hmyz. Na ovládání potřebuje Merle jen stisknout tlačítko. Dcera nechala matku zvolit si barvy a design interiéru, takže se Merle opravdu cítí jako ve vlastním. Zvítězilo dřevěné obložení a domácká atmosféra.

stare zenske ruce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dům má kompletně podlahové vytápění, protože je jasné, jak podstatné je pro staré lidi teplo zdola. Přízemí je ploché a nikde žádné prahy, o které by hrozilo zakopnutí. Se svým chodítkem se tak Merle může pohybovat zcela bezpečně, ať už jde kamkoli. Velmi dobrým nástrojem je pak postel. Jedno tlačítko ji totiž během dne zvedne ke stropu. Motor na baterii je zabudován přímo do stěny, nikde tedy nekouká složitý aparát.

Všechno dostupné bez rizika úrazu

Ve zdech domku jsou skříně na uložení všeho potřebného. Jde tak o praktický prostor, který má Merle neustále v dosahu. Nejdůležitější je ovšem to, že se všude může snadno pohybovat i s chodítkem. Ať jde o ložnici, koupelnu nebo kuchyň, všechno je snadno v dosahu, takže po cestě nemá žádný stres. To je pro ni v jejím věku zvlášť důležité. Podle ní jde o ten nejlepší dárek, jaký mohla v tomto věku dostat, a dům si nemůže vynachválit.

Rodina skutečně vytvořila perfektní zázemí pro její pohodlný život. Design je naprosto ohromující a spojený s vysokou praktičností. To lze vidět na tom, že se spokojená maminka denně pohybuje po celém prostoru bez ztráty elánu a dobré nálady. Domeček se tak ukázal jako perfektní způsob pro ubytování starých lidí. Třeba se stane příkladem pro další šikovné lidi, kteří postaví svým rodičům něco podobného.