Vrstva námrazy v mrazáku má velký vliv na funkci a spotřebu energie. Zabránit jí lze čištěním a ukládáním věcí

Čím lépe se budete o lednici a mrazák starat, tím lépe a déle vám budou sloužit. Nezapomínejte je pravidelně čistit a dbát na správné ukládání potravin.

námraza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina domácností se bez mrazáku v dnešní době neobejde. S jeho pomocí je možné uchovávat potraviny mnohem delší dobu, aniž by tím utrpěla jejich kvalita, konzistence nebo chuť. Při jeho používání je však důležité dodržovat určitá pravidla. V opačném případě dochází ke vzniku námrazy, která nejenže snižuje jeho účinnost, ale navíc podle MagazínuPlus i zvyšuje spotřebu elektřiny, což se nevyhnutelně odrazí i ve vyúčtování. 

Příčiny vzniku námrazy

Za tvorbu ledové vrstvy uvnitř zařízení může hned několik faktorů. Jedním z nejčastějších je časté otevírání dvířek, což snižuje vnitřní teplotu a vede k vypařování. Teplý vzduch pak dále kondenzuje na stěnách mrazáku, kde se vytváří ona nepříjemná námraza. Dalším je pak špatný způsob ukládání potravin. Ty byste měli vkládat pouze suché nebo uzavřené ve vzduchotěsné nádobě, jak jsme doporučovali už dříve na adbz.

Vyplatí se také zkontrolovat stav těsnění. V případě, že vám dvířka mrazáku špatně dovírají, se jeho účinnost mnohonásobně snižuje, a aby vnitřní prostor dostatečně vychladl, musí pracovat na co nejvyšší výkon. Problémem může být také těsná blízkost sporáku nebo trouby, které mohou zahřívat okolní prostředí, a tím pádem měnit podmínky i uvnitř tohoto spotřebiče, s čímž jsme také měli problém a museli jsme kuchyň přestavět.

zmražené jídlo v krabičkách iZdroj fotografie: Depositphotos
Za námrazu může špatné skladování potravin i změna teploty

Jak mrazák jednoduše odmrazit

Nejjednodušší způsob, jak se téměř bez práce vrstvy ledu zbavit, je podle iReceptáře vše z mrazáku vyjmout, zařízení vypnout a nechat dvířka otevřená přes noc, aby led sám povolil. Většina lidí si však nemůže dovolit mít mrazák tak dlouho mimo provoz. V takovém případě pomůže trocha oleje, o němž jsme psali v předchozím příspěvku na adbz, nebo trocha obyčejného lihového octa. 

Jednoduše jej naneste na hadřík, potřete jím vzniklou námrazu a nechte chvíli působit. V případě potřeby postup několikrát opakujte. S jeho pomocí navíc celý prostor vydezinfikujete a zbavíte i případných bakterií a dalších nečistot. Nahradit jej lze také citronovou šťávou, jak doporučuje i naše čtenářka Vlasta P. ze Strakonic: „Mrazák odmrazuji a čistím pomocí citronové šťávy. Tato metoda mi skvěle funguje a uvnitř to pak příjemně voní.“

Jak bojujete s námrazou v mrazáku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články