Opravu dírek v oblečení bez jehly a nitě zvládne každý. Vteřinový trik švadlenek ušetří čas i peníze

Určitě znáte ten pocit, kdy nosíte svůj oblíbený kousek oblečení tak moc, že na něm získáte díru, ani nevíte jak. Nemusíte ale panikařit, opravit to můžete i bez pomoci jehly a nitě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není nad to, když si člověk najde kus oblečení, který si jednoduše zamiluje a má chuť jej nosit neustále. Co ovšem může tuto radost zničit je moment, kdy s v daném kousku utvoří nevzhledná díra. Korunu tomu nasazuje skutečnost, kdy třeba neumíte šít. Co teď? Nosit nějaké švadleně kousek oblečení s jednou dírou zní celkem pošetile, ale řešení se dá najít i jiné. Tento trik rozhodně využijete.

Rychlá oprava se vám osvědčí

Je tedy jasné, že s tímto způsobem si úplně nevystačíte na opravu roztrhaného oblečení na kousky. Pokud se vám ovšem v daném triku udělala jen obyčejná díra, nebude to problém. K opravě budete potřebovat fixační materiál ronofix, což je netkaná textilie z jedné strany opatřena přižehlovací vrstvou. Ten seženete buďto v prodejně s látkami nebo v řemeslném obchodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při nejhorším si jej můžete zakoupit na internetu, jestliže v okolí dané prodejny nemáte. Dále se opatřete menším kouskem buďto voskového papíru a nebo (levnější a lépe sehnatelná varianta) pečícím papírem. Na závěr už jen potřebujete žehlící prkno a nějakou obyčejnou žehličku na oblečení, se kterou budete vše provádět.

Moc času vám to nezabere

Velká výhoda tohoto způsobu opravy oblečení je ta, že to zvládne snad každý a nedá se tu ani nic moc pokazit. Pokud si tedy říkáte, že skutečně nejste zručný typ člověka a raději si někomu řeknete o pomoc, alespoň to nejprve zkuste sami. Vezměte si daný kousek oblečení, který chcete opravit, a obraťte jej naruby.

Položte jej na žehlicí prkno a vyžehlete do rovna, to vám celou práci usnadní. Poté ustřihněte část fixačního materiálu, která by měla být větší, než je díra samotná. Látku, která se nachází okolo díry, přitlačte k sobě způsobem, kdy již díra nebude na první pohled vidět. Přes ni dejte ronofix a nezapomeňte na voskový či pečící papír, jež zabrání poškození látky.

Oblíbený kousek můžete opět vesele nosit

Nyní už jen rozehřejte žehličku a na dané místo ji pořádně přitlačte a držte deset sekund. Dávejte si opravdu velký pozor, abyste s ní zbytečně nehýbali, oprava by se nemusela zdařit a celý postup byste byli nuceni opakovat znovu.

Oblečení ihned po dokončení zkontrolujte, musíte si být jisti, že se vše povedlo a během používání se vám díra opět neotevře. Pokud by vám například někde trčely nějaké nitky, můžete celý postup pro jistotu ještě jednou zopakovat. Životnost daného kousku se tímto krokem rozhodně prodlouží a vy si jej můžete užívat zase o něco déle.

Znáte i vy nějaké triky, jak rychle a efektivně opravit oblečení netradiční cestou?

Zdroj: DIYmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund