Uchovávat kuřecí maso v ledničce není dobrý nápad. Tedy pokud nemá být spotřebováno do 2 dnů

Na rozdíl od červeného masa potřebuje drůbeží mnohem pečlivější zacházení. Velmi rychle se totiž zkazí, když je nedáte do mrazáku. Poznat nevhodnou kvalitu můžete snadno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Některá masa jsou náchylnější k brzkému zkažení. Zejména ryby a drůbeží maso by měly putovat do mrazáku, jakmile je přinesete z obchodu. Někdy si ale říkáte, že je praktičtější uložit maso jen v lednici, protože ho zítra hodláte spotřebovat. Když to ale neuděláte, v mase se i při nižších teplotách hromadí škodlivé bakterie. A sotva se nadějete, můžete ho vyhodit. Špatné uskladnění podstatně zkracuje dobu, po kterou se ještě hodí k bezpečné konzumaci.

Může obsahovat zdraví škodlivé bakterie

Přestože nízké teploty v chladničce pomáhají udržet potraviny dlouho čerstvé, kuřecí maso, které je jedním z nejdostupnějších a nejuniverzálnějších zdrojů bílkovin, může ztratit svou čerstvost mnohem rychleji, než očekáváte. Navíc nevíte, zda bylo před vaším nákupem dobře přepravované a skladované. Aby vaše kulinářské plány pohostit rodinu oblíbeným pečeným či smaženým kuřetem dobře dopadly a maso bylo ve skvělé kondici, zaměřte se na několik užitečných tipů.

Doba, po kterou lze kuřecí maso skladovat v lednici, není neomezená. Pokud ho tam necháte déle než dva dny, maso může být kontaminováno škodlivými bakteriemi, jako jsou Campylobacter, Clostridium perfringens nebo Salmonella. Jde o potenciálně nebezpečné patogenní organismy, které mohou způsobit otravu z jídla. Ani se nenadějete a budete trpět bolestmi břicha, nevolností, někdy i horečkou, průjmem a zvracením.

Kuřecí stehna iZdroj fotografie: Depositphotos

Snadno poznáte, zda je maso v pořádku

Riskovat zdravotní potíže nesprávným uchováváním kuřecího masa v lednici není dobrý plán. Pokud ho nedáte do mrazáku, během dvou až tří dnů, kdy leží v lednici, se může zkazit. Že už maso není v dobré kondici, a není tedy vhodné ke konzumaci, poznáte podle několika jasných příznaků.

1) Spotřeba

Klíčovým ukazatelem je datum spotřeby na obalu. Obvykle by se čerstvé kuřecí nebo krůtí maso mělo tepelně zpracovat nebo zmrazit do dvou dnů od nákupu, což by mělo korespondovat i s datem na obalu.

2) Barva

Poznat, zda není maso zkažené, můžete jednoduchou vizuální kontrolou. Čerstvé kuřecí maso má obvykle světle růžovou barvu. Pokud si na syrovém drůbežím mase všimnete žlutých skvrn na tuku nebo lehce nazelenalých či našedlých odstínů, nejezte ho.

3) Vůně

Snadno můžete kontrolu kvality v lednici skladovaného kuřete udělat pouhým očicháním. Pokud ucítíte kyselý, rybí, sirný nebo jiný nepříjemný zápach, neváhejte a vyhoďte ho do koše.

Kuřecí prsa iZdroj fotografie: Pixabay

4) Textura

Zda je kuřecí maso ještě vhodné ke konzumaci, můžete zjistit i podle toho, jak vypadá. Čerstvé maso je lesklé, vlhké a na dotek mírně kluzké. Pokud je kuře velmi kluzké, měkké, nebo dokonce lepkavé, rozhodně se ho zbavte.

Jaké zkušenosti máte s uchováváním a přípravou kuřecího masa?

Zdroj: Ukr.Media
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články