Cibule velké jako pěst: Zkušení zahrádkáři vědí, jak je vypěstovat s pomocí zázračného životabudiče

Na velikosti prý nezáleží, ale pokud jde o cibuli, dá se s tím polemizovat. Většina pěstitelů je nadšená, když sklízí bohatou úrodu krásných, velkých a šťavnatých cibulí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nad velikostí cibulí, které se prodávají v supermarketech, žasne každý zahrádkář. Při pohledu na svou úrodu malých hlaviček i tak trochu závidí. Existuje několik způsobů, jak vypěstovat cibule velké jako pěst. Stačí, když dodržíte několik pravidel. To nejzákladnější je výběr odrůdy a také správná doba, kdy ji vysadíte nebo začnete pěstovat ze semene. Pak stačí už jenom správná péče a podpora rostlin zázračným životabudičem podle receptu zkušených zahrádkářů.

Jak správně hnojit cibuli

Cibule je tak trochu rozmarná. Její pěstování není jednoduché, protože je náchylná k řadě nemocí a často velké a pevné cibule prostě nevyrostou. Podle některých zahrádkářů její velikost určuje počet listů, které rostlina vyprodukuje. A čím dříve se zasadí, tím větší cibule vyroste. Potřebuje ale také kvalitní péči i přísun živin. V červenci je nezbytné dodat cibuli fosfor, draslík a vápník.

Hnojivo můžete pořídit v obchodech, ale lepším způsobem je vyrobit si vlastní přípravek, který používají zkušení pěstitelé. Budete k tomu potřebovat potřebovat:

  • 2 kg vápnitého dolomitu
  • 2 kg dřevěného popela
  • 1 kg granulovaného hnoje
  • 200 g monofosfátu draselného

Ingredience dobře promíchejte, přisypte do půdy k cibulím a pak pořádně zalijte vodou.

Odměnou bude velká a šťavnatá cibule

Podomácku vyrobeným hnojivem podpořte cibuli asi dva týdny poté, co se objevily na rostlině první listy. Opakujte ho po zhruba 30 dnech. Ovšem nouzově lze toto hnojení použít i nyní. A až dojde na sklizeň, budete překvapení z bohatosti úrody i velikosti cibulí. Jakmile takto vyživenou zeleninu použijete v kuchyni, přijde poslední odměna. Jistě oceníte, že cibule budou výrazně chutnější, šťavnatější i štiplavější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidový receptů na zázračná hnojiva, která podpoří růst této velmi oblíbené zeleniny, je ale mnohem víc. Například můžete cibule pohnojit roztokem, který vyrobíte z 10 litrů teplé vody, do které přidáte 30 gramů chloridu draselného a 60 gramů superfosfátu. Organický elixír zase vytvoříte, když vmícháte 500 gramů hnoje do 2 litrů vody. Po 24 hodinách roztok zředíte v 5 litrech vody a vlijete ho k rostlinám.

Zkuste pampelišky, kopřivy i droždí

Z kategorie hnojiv, které používaly už naše babičky, je i nálev z kopřiv a pampelišek. Zhruba kilogram bylin zalijete 3 litry vody a necháte 24 hodin louhovat. Pak roztok přecedíte a rozředíte v 5 litrech vody. Pohnojit cibule můžete také oblíbenými kvasnicemi. Ve 3 litrech vody rozpusťte 200 gramů droždí a 2 lžíce cukru. Nechte několik hodin odstát a nakonec rozřeďte vodou v poměru 1:2 a můžete hnojit.

Jaké triky používáte při pěstování cibule?

Cibuli je možné pěstovat i hydroponicky. Nechte se inspirovat

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články