Víme, jak uklidit domácnost podle pravidla 2 minut | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Úklid už nebude noční můrou, pokud si zapamatujete jednoduché pravidlo 2 minut

Úklid už nebude noční můrou, pokud si zapamatujete jednoduché pravidlo 2 minut

Velký úklid většina lidí odkládá, protože se jim do něj nechce. Ale existuje alternativa, jak se mu vyhnout, stačí se řídit jednoduchým pravidlem.

neuklizeny detsky pokoj podkrovi
Zdroj fotografie: iStock

Úklid domácnosti drtivá většina lidí odkládá. Stejně se této nezbytné povinnosti ale nevyhnou. Naopak, čím déle prokrastinují, tím víc se zdá, že úklid bude ještě delší a úmornější. Existuje ale účinný způsob, jak efektivně domácnost uklidit. Když se vše dobře zorganizuje, zejména pokud jde o každodenní udržování pořádku, nemusí být uklízení činností, na kterou si musíte vyhradit celý víkend. Pomůže vám pravidlo dvou minut.

Vtěsnejte úklid do 2 minut

Že jste o pravidle 2 minut nikdy neslyšeli? Nevadí. Pravidlo vymyslel David Allen, který ho popsal v knize Getting Things Done. Princip je velmi jednoduchý. V podstatě jde o to, že se úklid domácnosti rozdělí do dílčích úkolů, jejichž splnění nezabere víc času, než 2 minuty. Odpadne proces  sáhodlouhého plánování velkého úklidu i prokrastinace kvůli nechuti se vůbec do několikahodinového smýčení pustit.

Prostřednictvím pravidla 2 minut vlastně budete uklízet kontinuálně po menších částech. To není tak demotivující, jako plánování velkého úklidu. Stačí, když budete alespoň trochu disciplinovaní a donutíte se dělat jednoduché činnosti, které jsou součástí úklidu nebo každodenní údržby domácnosti. Nesmíte je ale odkládat, ale taky s nimi nemůžete trávit celý den.

Vyberte konkrétní den

Spousta domácích prací se totiž bez problémů dá zvládnout během 2 minut. Například sklidit ze stolu, umýt nádobí hned po jídle, utřít kuchyňskou linku, uklidit oblečení, které jste si svlékli, zapnou pračku, vyklidit myčku, vyřídit poštu, která se obvykle kupí na stolku v předsíni. Všechny tyto úkoly nezaberou víc, než 2 minuty a zabráníte tomu, aby se později staly náročnějšími, třeba když se ve dřezu nahromadí nádobí.

kuchyne neporadek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Abyste neprokrastinovali, je důležité se nějak motivovat. Například tak, že si určíte konkrétní den, kdy budete uklízet. Je nutné se toho držet a úklid neodkládat na jindy. Můžete si také vytvořit seznam úkolů v pořadí, které je dodržíte, abyste něco nevynechali nebo na to nezapomněli. Zpestřit si uklízení můžete puštěním hudby, díky které bude rychleji ubíhat čas a úklid nebude tak nudný.

Malé úkoly na každý den

Pokud máte pocit, že i v rámci dvouminutových mini úklidů, je toho na vás v jednom dni moc, zkuste je rozprostřít do několika dnů. Každý den prostě uděláte jen něco málo. Například poté, co uvaříte oběd, odstraníte mastné nebo připálené skvrny z varné desky dokud nezaschnou. Pak to jde obtížněji. S pravidlem 2 minut bude úklid domácnosti méně stresující, ale je pravdou, že třeba vytřít podlahy do 2 minut zřejmě nestihnete.

Jak si plánujete úklid domácnosti vy?

Zdroj: TheSpruce