Vypěstujte si doma vlastní vánoční stromeček, který nikdy neopadá. Je to jednodušší, než si myslíte

Velká část lidí stále dává přednost živému vánočnímu stromku. Není ale potřeba jej každý rok kupovat. Vánoční stromeček si můžete sami pěstovat doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční stromeček je bezesporu jednou z nejdůležitějších vánočních ozdob. Někteří se uchýlili k jednodušší variantě a koupili umělý, spousta lidí ale stále na Vánoce zdobí živý a voňavý stromek. Pokud vás nebaví každé vánoce shánět stromeček, můžete si vypěstovat vlastní. Pokud se o něj budete dobře starat, může vám vydržet i několik let. 

Základem je vybrat správný druh

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si doma stromeček, musíte nejdříve zvážit, jakou odrůdu chcete na mít doma. Pro pěstování v květináči se hodí velká spousta druhů smrků, jedlí i borovic. Z posledních jmenovaných je to hlavně borovice černá. Vybraný stromek si můžete během roku zakoupit v zahrádkářství nebo navštívit lesní školku. Tam si můžete stromek vybrat a zamluvit i dopředu a vyzvednout si jej až před Vánoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při koupi stromku nezapomeňte zkontrolovat, zda je zdravý. Nejjednodušším způsobem je projet rukou jehličí a pokud opadává, je lepší vybrat jiný. Sledujte také tloušťku kmene a rozvětvenost. Pokud nemá stromek dostatek větviček, nečekejte, že to bude později lepší. Pokud jste stromek vybrali, je na čase naučit se, jak o něj pečovat.

Nejvíce stromek trpí při přenášení z venku do tepla

Stromek nejvíce trpí při přenosu do vytápěných prostor. Dopady takového přenosu je ale možné zmírnit a to umístěním do nejchladnější místnosti, kterou doma najdete. Stromek by měl být na sluníčku a co nejdále od radiátorů nebo kamen. Důležité je také pravidelné zalévání, stejně jako u všech rostlin. Ve vnitřních prostorách by měl stromek zůstat jen po dobu nezbytně nutnou. Tedy v průběhu Vánoc, potom jej zase přeneste ven. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Venku jej pak můžete nechat v květináči nebo ho zasadit rovnou do půdy. Pokud se rozhodnete stromek zasadit, dopřejte mu dostatek prostoru, aby se mohly kořeny dále rozrůstat. Doporučujeme jej také hnojit, aby měl dostatek živin. Pokud se rozhodnete jej nechat v květináči, nezapomeňte jej časem přesadit do většího. Aby jste měli každý rok hezký stromek, ořezávejte přečnívající větve a suché nebo polámané části. S touto péči by vám měl vydržet několik let. 

Jaký vánoční stromeček máte?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články