Je lepší při úklidu nejdříve povysávat, nebo utřít prach? Odpověď je jednoduchá

Možná budete překvapeni, jak jednoduchá je odpověď na jednu složitou otázku – je při úklidu lepší nejdříve utřít prach, nebo povysávat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí, především žen to nejspíš zná. S vervou se pustí do úklidu, jenže potom nastává problém. Je lepší nejdříve utřít prach, nebo to vzít raději první vysavačem? Tato otázka by se dala přirovnat k té, jestli bylo první vejce nebo slepice. K odpovědi se prostě dopátráte jen velmi těžce. Někomu se to ale povedlo, a proto vám dnes přinášíme odpověď na tuto záludnou otázku.

Co je a jak vzniká prach

Před tím, než si prozradíme odpověď na tuto závažnou otázku, si vysvětlíme, co vůbec prach je. Prach jsou mikroskopické částečky, které se víří ve vzduchu. Jedná se také o drobné částečky vlasů, různých smítek, bavlněných vláken, ale také drobné části zvířecích chlupů a kůže. Tyto částice se ukládají vlastně na čemkoliv, na co dopadnou. Proto je pravidelný úklid velmi důležitý.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nejenže totiž zaprášená místnost nepůsobí esteticky příjemně a útulně, nahromaděný prach má také negativní dopady na naše zdraví, především na dýchací cesty a ústrojí. Obzvláště nebezpečný tak je například pro alergiky, malé děti a kojence. Což je jen dalším z důvodů, proč se pravidelně věnovat úklidu a čistotě domácnosti.

Pořadí úklidu

Pokud se tedy na takový úklid chystáte, nejlepší je si dobře rozvrhnout pořadí jednotlivých prací. Nejdříve by se tedy mělo začít utíráním prachu. Ten se totiž přichytí na vaši utěrku, mnoho částic se ale opět rozvíří ve vzduchu a poté klesne na jiné místo. Tím, že následně budete vysávat, se zbavíte mnohem většího množství prachu, než kdyby byl váš postup opačný. Nakonec, až máte i povasávané, je načase umýt podlahu, a tím ji zbavit veškerých bakterií a jiných drobných částic. Toto pořadí je tedy nejúčinnější a nejefektivnější.

iZdroj fotografie: Unsplash
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články