Dodavatelé energií na Čechy ušili velkou boudu. Zkontrolujte si radši, zda o tisíce korun nepřicházíte zbytečně i vy

Ačkoli se může zdát, že to dodavatelé energií s vámi myslí dobře, většinou z vás jen chtějí dostat více peněz. Pozor na jejich typickou taktiku.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc media
                   

Poslední roky většina evropských zemí bojuje s neustále rostoucí cenou za energie, kterou odstartoval válečný konflikt na Ukrajině. Situace zasáhla samozřejmě i její dodavatele, z nichž někteří již bohužel zkrachovali. Ti ostatní se dnes snaží vytáhnout z lidí, zpravidla seniorů, co nejvíce peněz, k čemuž využívají zejména jejich neznalost a důvěryhodnost. Každý by si proto dle webu Drevostavitel měl dávat pozor, zda zbytečně nepřeplácí. 

Nabídka s tím, že dostanete na konci roku zpět své peníze 

Dodavatelé energií si často chtějí získat důvěru svých zákazníků tím, že jim neustále předvádějí, jak myslí na jejich dobro. To je však pouze jeden z vychytralých způsobů, jak z nich získat více peněz, než je jejich reálný závazek. Skutečnost totiž podají tak, že když nyní zaplatí více, budou mít na konci roku plusovou bilanci a získají zpátky přeplatky. Většina domácností se v ten moment začíná radovat, že si stranou odloží nějaké peníze.

Bohužel však již nikdo odběratelům neřekne, že tyto peníze si zároveň dodavatelé půjčují na aktuální období, a to bez jakéhokoli úroku. Vy jim jednoduše půjčíte určitou částku, za kterou by jinde museli zaplatit určitá procenta navíc, a poté ji dostanete zpět ve stejné výši. Kdybyste však kupříkladu ty samé peníze vložili na spořicí účet, budete mít peníze celý rok pod kontrolou, a dokonce ještě získáte něco málo navíc (většinou pár tisíců korun). 

Topení a prasátko iZdroj fotografie: Depositphotos
Dodavatelé energií se často snaží vytáhnout z odběratelů více peněz.

Výmluvy týkající se zvyšování záloh 

Podobně vás dle serveru SafeEnergySwitch může dodavatel energie požádat o vyšší platbu s tím, že její cena bude pravděpodobně v brzké budoucnosti růst. Zmíní však, že kdyby to tak nebylo, peníze zůstanou stranou a vy je opět po nějaké době získáte zpět. Navíc byste se tím prý ochránili před případným zadlužením, které by přišlo později. Většina firem se však musí řídit stropem, který určuje stát, a proto je taková informace nesprávná. 

Jak se před podobnými „podvody“ chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články