Čištění špinavého kuchyňského prkénka. Funkční návod zde
adbz.cz » Hobby » Špinavé kuchyňské prkénko není nutné umývat v ruce. Vyčistit ho je možné na pár sekund za pomoci citronu nebo octa

Špinavé kuchyňské prkénko není nutné umývat v ruce. Vyčistit ho je možné na pár sekund za pomoci citronu nebo octa

Vyzkoušejte také tyto jednoduché triky, které vám pomohou vyčistit jakékoli kuchyňské prkénko. Díky surovinám z vaší domácnosti budou opět jako nové.

prkynko
Zdroj fotografie: Depositephotos

Prkénko patří mezi základní výbavu snad každé kuchyně. Jeho častým používáním a stykem se šťávami různých druhů potravin však postupně dochází k jeho znečištění a opotřebení. S tím si běžné čisticí přípravky nedokáží poradit. Podle webu Dům&Zahrada však existuje jednoduchý způsob, jak tento problém vyřešit s využitím surovin, které máte po ruce.

Pozor na bakterie

Někteří věří, že se na krájecím prkénku nachází mnohem více bakterií, než na tom záchodovém. Silné drhnutí i časté krájení navíc může poškodit jeho povrch, což pro různé bakterie vytváří ideální podmínky k přežití a rozmnožování. Z toho důvodu byste doma měli mít alespoň dvě prkénka, která můžete střídat, jak jsme doporučovali už dříve na adbz.

Jak prkénko dezinfikovat

Abyste se zbavili co největšího množství nečistot i zárodků bakterií, sáhněte po jednom z nejlepších přípravků, které doma máte. Dřevěné i plastové prkénko se vyplatí po každém použití otřít hadříkem navlhčeným octem. Jedná se o opravdu účinný přírodní dezinfekční přípravek, který s oblibou používá i naše čtenářka Věra I. z Kolína: „Chemické přípravky už téměř nekupuji. Vše čistím jedlou sodou, octem a citronem.“

jahody na prkénku
Zdroj fotografie: Pixabay
Prkénko bude opět jako nové. Takto jej účinně vyčistíte a zbavíte i nepříjemného zápachu.

Vyrobte si čisticí pastu

Tento způsob je zvlášť účinný na plastová prkénka. K přípravě účinné čisticí pasty budete podle portálu JakČistit potřebovat 1 polévkovou lžíci jedlé sody, 1 polévkovou lžíci soli a 1 polévkovou lžíci vody. Směs v misce nejprve důkladně promíchejte, poté naneste na povrch prkénka a nechte pár minut působit. Následně důkladně opláchněte teplou vodou a nechte vysušit.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu

Po krájení masa, česneku nebo cibule se nezřídka stane, že na prkénku ulpí nepříjemný výrazný zápach. S jeho odstraněním vám pomůže kousek citronu. Stačí jednoduše toto aromatické ovoce rozpůlit a polovinou přetřít celé prkénko nebo z něj vymačkat šťávu, nanést ji na zapáchající povrch a nechat chvíli působit. Takto se zápachu z česneku zbavujeme i my.