Jak se ze starého auta z vrakoviště stalo obydlí? | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Autu z vrakoviště přistavěli ještě jedno patro. Přelstili tak systém a za plnohodnotné bydlení zaplatili jen 97 000 Kč

Autu z vrakoviště přistavěli ještě jedno patro. Přelstili tak systém a za plnohodnotné bydlení zaplatili jen 97 000 Kč

Tento muž investoval 97 000 Kč a ze starého minibusu vznikl fenomenální dvoupodlažní domek pro hosty. Vypadá trochu jako z animovaného filmu.

vrakoviste stara auta
Zdroj fotografie: iStock

Velmi originální miniaturní domečky jsou citelným trendem poslední doby. Někteří majitelé s neuvěřitelnou vynalézavostí přetváří tímto způsobem staré náklaďáky, autobusy nebo přívěsy. Vznikají tak opravdu půvabné domky na kolečkách, jako v případě tohoto velmi starého jeepney. Vozidlo se změnilo v malý dvoupodlažní dům, ideální pro ubytování hostů. Jeepney je na Filipínách běžným způsobem transportu, brzy je asi nahradí ekologičtější metoda.

Jak se z auta stal domeček

Michael Go ze studia Ardent Design mu chtěl dát druhý život a výsledek je naprosto dechberoucí. Návrhář koupil velmi starý jeepney na vrakovišti, takže nejezdil a neměl už ani žádnou dokumentaci. Aby ho mohl předělat na dům, odstranil veškeré mechanické části, které obratem prodal. Kvůli masivnímu poškození v důsledku rzi dostal jeepney krásný zelený nátěr. Vstup do dalšího podlaží vyrobil vyříznutím části stropu vozu, patro získalo bambusové opláštění. Momentálně se v něm nachází i velká postel pro každého obyvatele.

Dům stojí v Tanay, regionu Calabarizon ve Filipínách. Venku má bazén, který vypadá o něco větší než samotný dům. Pohled z obou stran je skutečně velkolepý. Uvnitř je to také velmi krásné. Vstoupíte zadními dveřmi do jeepney a najdete tu malý obývací pokoj i prostor na spaní. Majitel na každou stranu nainstaloval pohodlné sezení a vzadu je umyvadlo. Nicméně horní patro nemá ani kuchyni, ani vlastní koupelnu.

Polní podmínky – varování pro návštěvníky

Je tu sice lednice, klimatizace a zásuvky, sprcha a kuchyně jsou ale venku. Na konci pokoje najdete velkou postel s přímo panoramatickým výhledem. Pokud plánujete krátký výlet do této vzdálené asijské země, dá se tento domek pronajmout online. Konkrétně v deštných pralesech Sierra Madre v Tanay. Popis jasně uvádí, že „každý obyvatel musí vlastnit aktuální zdravotní certifikát z Barranggay nebo rychlotest s certifikací, který není starší než 5 dní.“

domek z jeepney z boku
Zdroj fotografie: S vědomím Michael D. Go

„Tato dokumentace je potřeba při pohybu po Tanay.“ Přítomno je i varování před místem. Turisté musí mít na paměti, že domek se nachází v džungli a riziko setkání s hmyzem i savci je součástí pobytu. Jeepney není mobilní, vrak je fixován na ocelových sloupcích kvůli rovnováze. Tato konverze inovativně zahrnula všechny vymoženosti klasického domu a je tak inspirací pro další hledače dostupného bydlení. Vše stálo 4 000 dolarů (97 000 Kč).