Skoncujte s věčně zašedlými ponožkami. 4 vychytávky fungují
adbz.cz » Hobby » Soda nebo citrony: Jak ze zašedlých ponožek udělat oslnivě bílé pomocí levných surovin

Soda nebo citrony: Jak ze zašedlých ponožek udělat oslnivě bílé pomocí levných surovin

Když vidíte v koši na prádlo notně zašpiněné bílé ponožky, už víte, co vás čeká. Nejistý výsledek na konci pracího procesu. Možná budou krásně bílé, nebo nevzhledně zaprané.

Bílé ponožky ruční praní
Zdroj fotografie: Depositphotos

Bílé oblečení i prádlo vypadá skvěle. Potíž je ale v tom, že dlouhodobě udržet původní jiskřivě sněhobílou barvu je téměř nemožné. Už po prvních praních se začne ztrácet. Zapraný zašedlý nebo zažloutlý odstín pak úplně zkazí celkový dojem. Obzvlášť snadno se takhle znehodnotí ponožky. Existují ale triky, díky kterým obnošeným kouskům můžete vrátit původní bílou barvu.

Nemusíte je ručně drhnout

Výhodou je, že nemusíte namáhavě ručně ponožky drhnout v umyvadle a u toho nadávat. Stačí, když je namočíte před praním v roztocích, které si jednoduše připravíte z dostupných ingrediencí. Jde o velmi účinné a zejména šetrné metody bělení, takže se materiál nepoškodí jako, když na něj použijete agresivní chemikálie jako je chlor, peroxid nebo čpavek. Snadno obnovíte svěží vzhled bílých ponožek, když vyzkoušíte jeden z těchto triků.

1) Kyselina boritá

Potřebovat budete:

  • 20 gramů kyseliny borité
  • 10 litrů

Postup je banální. Kyselinu boritou rozpustíte ve vodě a promícháte. Pak do roztoku na 2 až 3 hodiny namočíte ponožky. Nakonec je vyperete jako obvykle.

bile pradlo pracka muz
Zdroj fotografie: Depositphotos

2) Manganistan draselný

Potřebovat budete:

  • půlku čajové lžičky manganistanu draselného
  • 200 gramů pracího prostředku
  • 1 kbelík horké vody

Manganistan draselný rozpustíte v hrnečku s vodou. Je důležité, aby se krystalky zcela rozpustily. Mohly by na prádle později vytvořit skvrny. Pak roztok přelijete do kbelíku s horkou vodou a pořádně rozmícháte. Vyprané ponožky necháte v kbelíku namočené, dokud voda nevychladne. Pak je pečlivě vymácháte v čisté vodě.

3) Jedlá soda

Potřebovat budete:

  • 1 šálek jedlé sody
  • 4 liry teplé vody

Jedlou sodu musíte rozpustit v lavoru s teplou vodou. Do dobře promíchaného roztoku pak vložíte ponožky nebo jiné bílé kousky. Namáčet by se prádlo mělo asi osm hodin. Poté ho vyperete obvyklým způsobem.

Špinavé bílé ponožky
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Citronová šťáva

Potřebovat budete:

  • 2 citrony
  • 4 litry vody

Nalijte do hrnce vodu a přidejte do něj na plátky nakrájené citrony. Dejte hrnec na sporák, dokud se roztok nezačne vařit. Pak ho z ohně sundejte, nechte mírně vychladnout a namočte do něj ponožky zhruba na hodinu. Nakonec je vyperte.