Jak vydělat na haléřích: Takhle poznáte vzácné desetníky a dvacetníky
adbz.cz » Hobby » Schovali jste si haléře? Takhle poznáte vzácné kusy desetníků a dvacetníků. Dá se na nich vydělat majlant

Schovali jste si haléře? Takhle poznáte vzácné kusy desetníků a dvacetníků. Dá se na nich vydělat majlant

Máte doma schované staré haléře? Na vzácných kouscích můžete vydělat i tisícinásobek jejich nominální hodnoty.

halere padesatnik dvacetnik desetnik
Zdroj fotografie: Česká televize

Možná byste ještě někde v hrníčku na poličce našli schované haléře, se kterými se u nás už dávno neplatí. Mnozí z nás ale časy, kdy se haléři v obchodech zcela běžně platilo, velmi dobře pamatují. Pokud je máte schované na památku, možná se mezi nimi vyskytuje i nějaký vzácný kousek.

Kde se vzaly, tu se vzaly haléře

Dnešní mládež haléře snad ani nepamatuje. Starší ročníky si ale určitě vybaví drobné hliníkové mince. Haléře byly drobné mince ražené původně ve 13. století v mincovně ve Švábsku. Tady u nás jméno haléř dostala drobná stříbrná mince zavedená od roku 1384, vysvětluje web Wikipedia.

V průběhu historie existovaly československé haléřové mince hned v několika hodnotách. V peněženkách se nám tak objevovaly haléře v hodnotě 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25 a 50. Dnes už na tuto měnu můžeme pouze vzpomínat.

Nemáte doma vzácný haléř?

Mnozí z nás mají haléře schované na památku, třeba jen pár kousků. Na první pohled obyčejné mince, které dnes nemají žádnou hodnotu. Nebo snad ano? Obdobně jako je tomu u vzácných bankovek, i vzácné haléře vám mohou vydělat majlant.

mince v rukou
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mezi běžně raženými haléři se vyskytovaly i ty, které byly vyraženy chybně. Třeba takových dvacetihaléř mající chybu v tom, že rub byl pootočen proti líci, vysvětluje web Peníze. Za takovou chyboražbu je přitom možné dostat částku dosahující tisícinásobku nominální hodnoty. Nemáte takový chybně ražený dvacetihaléř doma?

Peníze mohou vydělat i vzácné bankovky

Nejen chybně ražené haléře nebo mince, ale také bankovky, které se z nějakého důvodu liší od těch, jež jsou úplně v pořádku. Právě takové mince a bankovky, mající viditelnou chybu, vám mohou vydělat nemalé peníze. V oběhu jich nebude mnoho, nikde ale není psáno, že se takový unikátní kousek nedostane do rukou právě vám.

I když dnes většina lidí platí bezhotovostně, stále se nám do rukou dostávají klasické mince a bankovky. Vyplatí se proto být obezřetní a více si všímat, čím to vlastně platíme. Možná nám někdy rukama prošla vzácná bankovka, jejíž originality jsme si prostě jen nevšimli, a zbytečně jsme tak sami sebe připravili o možnost zajímavého výdělku.