Všechny tyhle bankovky mají obrovskou hodnotu. Od ostatních se liší nenápadným detailem. Nemáte je u sebe?

Nedostala se vám do rukou některá ze vzácných bankovek? Podívejte se do peněženky, jejich hodnota může být i několik set tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Laborec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V oběhu stále kolují vzácné bankovky, jejichž nominální hodnota může být i několikanásobně vyšší. Možná i vy máte ve své peněžence některou ze série vzácných bankovek, které se od těch běžných liší drobným detailem.

Podle čeho poznat vzácnou bankovku?

Většina lidí v dnešní době platí bezkontaktně. I přesto, že možná i vy tento způsob platby preferujete, nosíte v peněžence nějaké mince a bankovky – ne všude se dá totiž platit kartou nebo třeba mobilem. Proto je tu šance, že se třeba právě vám dostane do rukou vzácná bankovka.

Nabízí se otázka, jak takovou bankovku od těch běžných rozeznáte. Ve vaší peněžence se může objevit například vzácná dvoutisícovka. Poznáte ji podle označení série E01 až E2 a posledního trojčíslí s hodnotou nižší než 500, vysvětluje web Peníze. A proč je právě tato bankovka hodnotnější? Důvodem je fakt, že takových dvoutisícikorun se vytisklo pouhých 12 500 kusů.

Stokoruna bez vodoznaku

Další vzácnou bankovkou je 100 Kč bez vodoznaku. Podle deníku TN Nova je ale mezi sběrateli daleko oblíbenější stokoruna s vodoznakem, na kterém se Karel IV. dívá na špatnou stranu – tedy doleva. Za takovou stokorunu pak můžete dostat i několik tisíc korun.

iZdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz

Ale pozor! Vodoznaky mohou chybět i na jiných bankovkách. Před časem se do oběhu dostala i vzácná dvoustovka z roku 1993. Na této bankovce je omylem uvedeno „Republique de Zaire„. V roce 2022 se tato bankovka vydražila za necelých 800 000 Kč. V oběhu už ale tuto bankovku nenajdete, informuje Deník.

Co dělat, pokud objevíte vzácnou bankovku?

Možná teď budete při manipulaci s hotovostí obezřetnější a budete si lépe všímat detailů, které by vám mohly vynést nemalé peníze. Ptáte se, jak se zachovat v případě, kdy si myslíte, že jste vzácnou hotovost našli? Určitě doporučujeme bankovku nepřehýbat. Měli byste ji odnést k odborníkovi, který posoudí, jestli se opravdu jedná o vzácnou variantu.

Je také nutno dodat, že nelze přesně určit, kolik vzácných mincí nebo bankovek je v tuto chvíli stále v oběhu. Většina z těch, které na sobě „nosí“ nějakou odlišnost, již byla z oběhu stažena nebo našla domov u některého sběratele.

Nemáte v peněžence vzácnou bankovku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články