Elektrické spotřebiče, které jsou největšími žrouty energie v domácnosti. Jde např. o lednici. Ročně se dá ušetřit tisíce korun

Tyto nejčastější chyby vás mohou přijít pěkně draho. Zaměřte se na největší žrouty elektřiny, která vás ročně stojí i tisíce korun navíc.

i Zdroj fotografie: Kristen Wheatley from Auburn, USA/ Creative Commons Attribution 2.0
                   

Od posledního zdražení za energie se mnoho lidí snaží najít způsob, jak spotřebu elektřiny co nejvíce omezit, aniž by to ovlivnilo jejich komfort a pohodlí. Obecně stačí vyhnout se těm nejčastějším chybám v užívání různých přístrojů. Některé spotřebiče třeba odebírají elektřinu, i když se tváři vypnuté. Snižte své výdaje za energie a zjistěte, jak snadno a efektivně ušetřit. Tisíce korun za rok za to opravdu stojí.

Lednička a mrazák

Bez ledničky a mrazáku se v dnešní době snad žádná domácnost neobejde. Díky nim je možné skladovat potraviny bez zkažení mnohem delší dobu. Jejich roční spotřeba ale není zanedbatelná a ještě narůstá, pokud se o zařízení správně nestaráte. Důležitou roli hraje především čistota a přítomnost námrazy. Aby vám tento spotřebič dlouho a dobře fungoval, pravidelně jej čistěte a kontrolujte těsnění. Teplotu nastavte na 5 °C a spotřebič neumísťujte do blízkosti zdroje tepla, zmiňuje web iReceptář.

Netěsnící těsnění lednice se dá za 30 sekund opravit pomocí loje na rty. Stačí jedna vrstva

Bojler

Nejdražší položkou na ročním vyúčtování spotřeby elektrické energie bývá právě bojler. Jeho spotřebu přitom ovlivníte nejen tím, že nebudete teplou vodou příliš plýtvat, ale především že nastavíte její ohřev na nižší teplotu. Zpravidla byste však neměli nastavovat méně než 45 °C, abyste předešli výskytu nebezpečných bakterií.

bojler iZdroj fotografie: Depositphotos
Bojler v koupelně se vyplatí nastavit na nižší teplotu

Pračka a sušička

Další nepostradatelné spotřebiče v každé domácnosti, jejichž způsob používání se podepíše i na množství spotřebované energie. Aby bylo praní co nejefektivnější a nejekonomičtější zároveň, zaměřte se na volbu správného pracího programu. Rozhoduje především teplota a délka cyklu. Stejně tak v případě sušičky, se kterou mnohem více ušetříte, když ji budete používat jen sezónně a v letních měsících prádlo pověsíte ven.

Myčka na nádobí

S běžnou špínou si poradí i ekologický program, který je nastavený tak, aby využíval optimální množství vody i elektřiny. Pokud do ní nevložíte velmi mastné hrnce, měli byste si vystačit i s nižší teplotou. Větší efektivnosti také docílíte tím, že budete myčku zapínat až ve chvíli, kdy bude opravdu plná. Jinak za její provoz zbytečně utrácíte, jak jsme psali již dříve na adbz.

špinavé nádobí v myčce

Myčka na nádobí spotřebuje mnohem méně elektřiny s programem eco. Pomůže také pravidelné čištění

Televize, počítač a jiná zábavní elektronika

U těchto zařízení byste měli vždy zkontrolovat, zda jsou opravdu vypnutá. Často totiž podle webu Porovnej24 jejich vypnutím dochází jen k přepnutí do pohotovostního režimu, který však stále spotřebovává energii. Pomoci vám mohou i vypínací zásuvky, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona D. z Rokycan: „Většinu elektrozařízení jsme připojili do vypínacích prodlužovaček a spotřebu tak máme více pod kontrolou.“

Jak si doma hlídáte spotřebu el. energie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články