Šiška dokáže varovat před deštěm: Stačí ji umístit na parapet a sledovat její chování

Vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, jak kontrolovat počasí i bez moderních technologií. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejná šiška na vašem parapetu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Příroda je plná prospěšných rostlin a bylin, které mají velmi pozitivní účinek na lidské zdraví. Kromě toho je také velkou inspirací a v některých případech i velkým pomocníkem, jak lépe sledovat její cykly i měnící se počasí. Moderní technologie snadno nahradíte použitím obyčejné šišky. Stačí ji umístit na parapet a naučit se v ní číst. Takto budete mít přírodní meteostanici vždy připravenou po ruce. Spolehlivostí často předčí i mobilní zařízení.

Sledujte stav rostlin i chování zvířat

Rostliny si stejně jako zvířata za celou dobu své existence vyvinuly mnoho obranných mechanismů, které jim pomáhají přežít v nejrůznějších podmínkách. Díky tomu se dokáží rychle přizpůsobit změně prostředí a včas reagovat i na okamžitou proměnu počasí. V některých případech na blížící se změnu zareagují dokonce dříve, než k ní vůbec dojde. Pokud se naučíte tyto jemné nuance vnímat, dokážete chování počasí předpovídat i vy.

Kam šišku umístit a jak v ní číst

Pro tento účel je možné využít jakoukoliv šišku, kterou najdete v lese. Lepší je ale zvolit takovou, která dokáže samostatně stát. Vyberte si takovou, která se vám bude líbit, a kromě meteorologických funkcí vám poslouží také jako přírodní dekorace. Vhodné je umístit ji na parapet, balkon nebo jiné místo venku, kde vám nebude překážet, ale zároveň ji budete mít vždy na očích, abyste z ní mohli vyčíst informace, které vám ukáže.

iZdroj fotografie: Pixabay
Obyčejná šiška může pomoci sledovat změny počasí

Jakmile máte hotovo, nechte šišku na místě a pozorujte, jak se mění její stav v souvislosti se změnou počasí. Pokud se svine a její šupiny se uzavřou, znamená to, že je ve vzduchu zvýšená vlhkost a pravděpodobnost výskytu deště je poměrně vysoká. Tímto se snaží chránit semena před navlhnutím, což by mohlo vést k jejich uhnívání. V případě, že je šiška naopak roztažená, nejspíš vás čeká suchý a slunečný den – ideální pro rozptyl semen.

Jak předpovídat počasí pomocí rostlin

Že se blíží déšť, vám pomohou odhalit i některé zahradní a pokojové rostliny. Stačí si jen umět všímat jednotlivých znamení. Na změnu tlaku a vlhkosti vzduchu reagují především fuchsie, monstera, filodendron, lesní jahoda, javor, vrba, kaštan nebo topol. Podle jejich vzhledu lze předvídat, zda se blíží dešťové srážky, nebo naopak slunný den.

Některé rostliny umí předpovídat počasí, jiné ukáží sever. Mnohdy matou svým vzhledem, nedejte na první pohled

Rozchodník před deštěm zavírá své květy a smrky, jedle a modříny zase směřují větve dolů, pokud očekávají příchod srážek. V případě vysokých teplot je naopak vytahují směrem vzhůru. Kapradina své listy zase sroluje do středu, když se připravuje na déšť, a rozvolní je v případě sucha. Na blížící se změny dokáže reagovat až dva dny předem a i v domácnosti oceníte její vynikající vlastnosti.

Podle čeho sledujete změny počasí vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články