Rostliny jsou neuvěřitelným darem přírody | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Některé rostliny umí předpovídat počasí, jiné ukáží sever. Mnohdy matou svým vzhledem, nedejte na první pohled

Některé rostliny umí předpovídat počasí, jiné ukáží sever. Mnohdy matou svým vzhledem, nedejte na první pohled

Svět rostlin je neuvěřitelný a mnohdy v něm na nás čeká více překvapení, než v říši zvířat. Některé druhy jsou totiž naprosto jedinečné.

pampelisky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mezi rostlinami by se jen těžko našla nějaká, která není ničím zajímavá nebo výjimečná. I ty nejobyčejnější totiž mají svá malá i velká tajemství. Existují totiž nejen rostliny léčivé, ale i takové, které můžeme jíst nebo které nás chrání před nebezpečnými živočichy. To je ale jen malý výčet jejich neuvěřitelné síly a schopností. Některé mohou dokonce sloužit jako přírodní barometr nebo hodiny. 

Jedinečné druhy květin, které dokážou předpovědět počasí 

Mezi naprosto unikátní druhy rostlin se řadí pryskyřník, jelikož dokáže předpovědět déšť. Poznáme to jednoduše, pryskyřník totiž svěsí své listy. Podobně dovedou počasí předpovídat také květy bodláků, které se před ním schovají. Své listy a květy před deštěm také sklápějí kakosty smrduté, a to hlavně z toho důvodu, aby přicházející déšť nepoškodil jejich pyl. 

slunecnice pole kvetiny
Zdroj fotografie: Pexels

Před deštěm své listy dokáže uzavřít také pupava bezlodyžná. Ta se hojně vyskytuje převážně na suchých a slunných stráních a její ochrana před deštěm je tak dokonalá, že k jejím květům nepronikne ani kapka vody. Své květy dokáže uzavřít také smetanka lékařská. Ta se chrání nejen před vodou, ale uzavírá se také v případě, že se blíží tma. Můžeme ji tedy používat jako přírodní hodiny. Stejným způsobem se před tmou schovává i měsíček lékařský.

Plody rostlin nás mohou zmást i překvapit

Díky známé pohádce jistě mnoho z nás snilo o tom, že na stromech porostou klobásy. Tento sen se splnil lidem v Africe, plody kigélie africké totiž malé klobásy doopravdy připomínají. První dojem ale klame, ve skutečnosti se jedná o válcovité lusky, které dosahují neuvěřitelné hmotnosti – až 10 kilogramů. Unikátní květinou je také nocenka jalapeňská, a to proto, že její květy rozkvétají v noci. Mimoto také krásně vypadá a voní. 

zena kvetina vune
Zdroj fotografie: Pexels

Locika kompasová má jedinečné listy, které se točí stejným směrem jako střelka kompasu. Právě z této unikátní vlastnosti je odvozeno její druhové jméno. Dokáže také redukovat množství vody, jež odpařuje, a tím sama sebe chrání před přehřátím, které by ji mohlo v pravé poledne potkat. Nenechte se mýlit ani tím, že rostliny musí vonět. Zmijovec titánský dokazuje opak. Jeho vůně připomíná zkažené maso. 

Zdroj: The Farmers Almanac