Nejlepší rostliny do bytu, které málokdo zná. Kapradiny čistí vzduch, jsou nenáročné a domácnosti dodají punc jedinečnosti

Pár jednoduchých tipů pro každého, kdo by si chtěl vylepšit svoje bydlení stále oblíbenějšími pokojovými kapradinami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslední dobou se velmi rozmáhá trend pokojových kapradin, které dodají vašemu bydlení svěžest a zároveň jsou velmi jednoduché na pěstování. Navíc vydrží i na místech, na která byste běžnou rostlinu umístit nemohli. Kapradina je také velmi estetická rostlina a hodí se téměř do každého bydlení. Kapradiny velmi efektivně čistí vzduch a osvěžují prostředí místnosti.

Nejméně náročný je Ledviník, existují ale i jiné varianty

Jestliže jste rozhodli zpestřit své bydlení pokojovými kapradinami, doporučujeme začít u ledviníku (lat. Nephrolepsis). Tato varianta kapradiny hravě zvládne i větší přesušení a je celkově odolná vůči nezkušenému zacházení. Ledviník potřebuje nejméně světla ze všech pokojových kapradin a přirůstá velmi pomalu, což ocení hlavně začátečníci v tomto oboru. ledviník nikdy nepřeroste ostatní designové rostliny v bytě a zůstává spíše na pozadí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi náročnější druhy pokojových kapradin můžeme zařadit například srpovici, netík, parožnatku nebo žebrovici hrbatou. Tyto druhy potřebují zkušenější péči, za kterou se ale umí odměnit svou krásou a vzrůstem. Nejběžnější kapradinou je zřejmě Netík, který je nejvíce podobný běžným kapradinám rostoucím v českých lesích. Tato kapradina má okolo dvou set různých odrůd a je jednou z těch, kteří nepotřebují profesionální péči a stačí ji běžná vlhkost vzduchu i osvětlení.

Kapradina bez květináče

Jednou ze zajímavějších variant je parožnatka rostoucí i bez květináče, pokud ji zavěsíte do prostoru. Rostlinku stačí pouze rosit a čas od času ji dopřát nějaké živiny. Parožnatka nepotřebuje k růstu zeminu a pěstovat ji můžete klidně pouze v kůře. Jedná se o tropickou rostlinu rozvíjející listy ve tvaru zvířecího paroží, podle kterého získala i svůj název. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavou variantou je také srpovice. Ta, podle svého názvu, rozvíjí listy ve tvaru srpu. Její zakřivené listy vytvářejí různorodé vzory, nejvíce připomínající svým zakroucením právě srp. Tento druh je vhodný jak do bytu nebo domu, tak i do hal společností a dalších veřejných prostor. Díky své nenáročnosti na údržbu vydrží téměř všude a představuje opravdu zajímavý druh kapradiny.

Vyzkoušíte pěstování kapradin nebo už s tím máte nějaké zkušenosti? Jaké?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články