Čtyři rostliny, které zdánlivě nepochází ze Země | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Čtyři rostliny, které vypadají, že nepochází z našeho světa a jejich původ je v říši fantazie. Doma je můžete mít i vy

Čtyři rostliny, které vypadají, že nepochází z našeho světa a jejich původ je v říši fantazie. Doma je můžete mít i vy

Je zajímavým zjištěním, kolik zajímavostí ze světa rostlin je stále nově objevováno. Příroda si se vzhledem i jinými vlastnostmi některých opravdu vyhrála.

polibek pritelkyne
Zdroj fotografie: When on Earth / Creative Commons / CC BY-SA

Když se pokusíte proniknout do tématu podivuhodné rostliny, občas vám zůstane rozum stát nad tím, zda vznikly tyto rostliny podle toho, co nám připomínají, nebo to bylo právě naopak. O některých fotografiích si můžete myslit, že jsou dílem Photoshopu, ale není to pravda. Všechny rostliny, které tu uvidíte, jsou skutečné, mají svá jména i země původu. Dokonce je dost pravděpodobné, že jste se s některou z nich už setkali, ale nevěděli jste to.

Polibek přítelkyně – Psychotria Elata

Květina, která přitáhne pozornost velké části mužů, je doma v pralesích Panamy a Kolumbie. I tam ale kvůli neregulovanému kácení mizí. Je považována za nejrajcovnější rostlinu na světě. Rudé listy, jejichž podoba se smyslnými rty nelze přehlédnout, ve skutečnosti nejsou květy. Jsou přírodou určeny k nalákání opylovačů jako jsou motýli a kolibříci. Pak se rty rozevřou a z pomyslných úst vykouknou skutečné květy této zvláštní rostliny.

https://youtu.be/y2QbQP6ZBKs

Vstavač opičí – Dracula simia

Orchideje jsou v oblasti vzhledu jednotlivých květů kapitolou obsáhlou, jak žádná jiná květina. Pro ukázku jsme ze všech orchidejí vybrali tu, která na první pohled svým vzhledem zaujme nejvíce. Jejím domovem je Japonsko, ale díky zaujatým pěstitelů je k vidění i v Evropě. Fascinující je díky svým květů, ze kterých po rozkvětu na vás vykoukne opičí obličej. K této podobnosti byla přesně mířena úvaha z prvního odstavce. Co vlastně příroda stvořila dřív.

Mucholapka podivná – Dionaea muscipula

Tak o této masožravé rostlině jste už jistě slyšeli a pravděpodobně i viděli videa zachycující její úspěšný lov. Původně pocházela pouze z malé oblasti státu Jižní Karolina v okolí města Charleston. Díky své atraktivitě a úchvatnému způsobu lovu se rozšířila do velké části světa. Její vzhled je bezesporu zajímavý, ale ještě zajímavější je, že je to jediná známá rostlina na zemi, která svou potravu získává pomocí velmi rychlého pohybu svých listů.

Hledík větší – Antirrhinum majus

Jak jsme předeslali, je pravděpodobné, že jste některou z těchto rostlin už poznali osobně. Na mysli jsme měli právě hledík, který zdobí velkou část českých zahrádek. V květu vypadá docela roztomile, mezi lidmi se mu přezdívá zaječí čumáček. Vše se ale změní s jeho odkvětem. Původně roztomilé barevné květy se postupně změní v něco, co i při nevelké představivosti připomíná umrlčí lebku. Je poměrně zvláštní, že si toho dodnes hodně pěstitelů nevšimlo.

hledik vetsi
Zdroj fotografie: Flickr

S odkvetlými hledíky je dodnes spojeno několik pověr, které zmiňují kouzelnou moc hledíkové lebky. Říká se, že stárnoucí žena, které polkne hledíkovou lebku, získá zpět své mládí i krásu. Jinde se zase věří, že že před kledbami a zlou mocí můžou dům i jeho obyvatele uchránit právě porůznu rozmístěné hledíkové lebky. Hledík měl ale v minulosti i praktické využití. Byl používán ke škrobení prádla, kterému dodával módní žlutavý nádech.

Zdroj: Brightside