Češi budou muset zkrouhnout rozpočet. Stát spoustě domácnostem sebere skoro 35 000 Kč. Dotkne se změna i vás?

Kvůli snaze státu snížit rozpočtový deficit přijdou rodiny o desetitisíce korun ročně. Spornou položkou, která vyvolává vášnivé diskuse, je i zrušení tzv. školkovného.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Přeplatky a slevy na dani očekávají v dubnu a v květnu každoročně miliony lidí. Na vaše účty často proudí desetitisíce korun coby sleva na nepracující/ho manželku/manžela, jednorázově uplatněné slevy na děti nebo školkovné. Rodin s malými dětmi je podle Českého statistického úřadu něco přes milion. Slevy, které na ně můžete ročně získat, nejsou malé. Tedy nebyly. Od roku 2024 se v souladu s ozdravným balíčkem značně sníží.

Stát váš rodinný rozpočet řádně provětrá

Ozdravný balíček, jehož podoba se diskutovala většinu loňského roku, vyvolal nejednu vášnivou diskusi. Asi nejvíce emocí vzbudil záměr zrušení školkovného, slevy na studenta a přísnější podmínky pro přiznání slevy na nepracující manželku, respektive nepracujícího manžela. Jen na školkovném měly rodiny s malými dětmi možnost získat zpět částku odpovídající měsíční minimální mzdě pro daný rok.

Průměrná česká rodina se 2 dětmi tedy od státu za rok 2023 dostala zpět až 34 600 Kč. Zrušení slevy odůvodňují představitelé státu podle Seznam Zpráv skutečností, že ji neuplatňují ti, jimž je primárně určena. Nízkopříjmové domácnosti ji totiž zpravidla nemají z čeho odečíst. Výše školkovného se dosud odvozovala od průměrného měsíčního výdělku.

Lidé, kteří vydělávají do 15 000 Kč, neměli nárok na žádnou slevu na školkovném, ti s příjmy do 20 000 Kč získali nárok na proplacení školkovného ve výši až 5 160 Kč. Nejvíce, 17 300 Kč na jedno dítě, mohli získat ti, jejichž příjem přesáhl 41 000 Kč měsíčně.

Snížení rozpočtového deficitu o 150 miliard korun

Ministerstvo financí ČR si od „ozdravení veřejných financí“ slibuje snížení rozpočtového deficitu státní kasy o 150 miliard korun během let 2024 a 2025. Kromě redukce slev a daňových úlev zahrnuje konsolidační balíček i zvýšení daně z nemovitosti, zvýšení minimální daně za herní automaty, změny v DPH, snížení objemu dotací, snížení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru nebo snížení zaměstnaneckých benefitů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody, které poskytují zaměstnavatelé svým zaměstnancům, jsou často to jediné, co mohou nabídnout navíc oproti konkurenci, jak informuje Forbes. Pracovní trh je totiž stále přehlcený a příspěvky z fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) jsou jednou z mála věcí, která dokáže zaměstnance dostatečně motivovat. Se zavedením konsolidačního balíčku nicméně dvě pětiny firem od benefitů upustí nebo je výrazně omezí.

Co si myslíte o schváleném ozdravném balíčku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články