Za tyto staré mince dostanete desítky tisíc korun. Nezůstaly vám doma?
adbz.cz » Hobby » Schovali jste si staré mince? Dostanete za ně desítky tisíc korun. V oběhu jich zůstala spousta

Schovali jste si staré mince? Dostanete za ně desítky tisíc korun. V oběhu jich zůstala spousta

Schováváte si jako suvenýr staré mince? Tak se podívejte, jestli mezi nimi není některá vzácná, která by vám mohla vydělat desetitisíce korun.

mince hromadka
Zdroj fotografie: Česká televize

Někdo sbírá pohlednice, jiný si jako suvenýry z cest schovává mince. Patříte-li k lidem, kteří si z dovolené za hranicemi vždy schovají nějakou místní měnu, možná jste v balíku a ani o tom nevíte. Některé staré mince totiž mají velmi zajímavou sběratelskou hodnotu.

Chybně ražené mince mají nemalou hodnotu

Podívejte se do hrníčků na poličce, jestli jste si domů jako suvenýr na památku náhodou nedovezli některou ze vzácných mincí. Například italská jednocentová mince z roku 2022, která se omylem vyrazila ve špatné velikosti, byla v aukci v roce 2013 vydražena za 6 600 eur.

Chybných mincí se vyrazilo hned několik, informuje deník Mirror. Na rubu měly turínský Mole Antonelliana, na rozdíl od citadely Castel del Monte v Apulii ze 13. století, která obvykle zdobí zadní stranu této měny.

Vzácná mince z Chorvatska

Byli jste na dovolené v Chorvatsku? I odtud jste si domů mohli přivézt vzácnou minci. Samozřejmě za předpokladu, že jste do této země cestovali v době, kdy zde byla národní měnou kuna.

Za dobrý úlovek by se dala považovat mince mající hodnotu 25 kun s motivem Pelješackého mostu z roku 2022. Vzhledem k tomu, že těchto mincí bylo vyraženo jen malé množství, mají v dnešní době zajímavou sběratelskou hodnotu, píše web Total Croatia News.

Poklad z Řecka

Mince, které by vám mohly vydělat i několik desítek tisíc korun, mohou být původem i z turisticky oblíbeného Řecka. Za vzácný kousek se podle webu TN dá považovat řecká dvoueurovka se symbolem princezny Evropy unášené bohem Diem v podobě býka.

mince penize
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jenže pozor. Ne ledajaká mince s tímto motivem je vzácná a cenná. Daleko vyšší hodnotu mají ty, na kterých je malá hvězda dole s písmenkem S uprostřed. Ta totiž symbolizuje Suomi neboli finský název pro Finsko. A ano, tyto mince byly raženy ve Finsku.

Prohlédněte mince, které máte doma

Zatímco někdo si z dovolených po světě přináší pohlednice, jiný magnety na lednici, najdou se mezi námi tací, kteří si vždy odloží tradiční měnu v podobě mincí nebo bankovek. A vzácných bankovek nebo lidově nazývaných „kováků“ koluje stále ještě dost.

Podívejte se proto doma, jestli náhodou neschováváte poklad, o kterém nemáte ani tušení a který by vám klidně mohl do rodinného rozpočtu přinést nemalou finanční hotovost.