Výrobce doporučuje vložit do myčky půlku citronu. Po týdnu ho vyměňte
adbz.cz » Hobby » Myčka se nebude špinit díky kousku ovoce. Rozpůlený a vymačkaný citrón si poradí s vodním kamenem

Myčka se nebude špinit díky kousku ovoce. Rozpůlený a vymačkaný citrón si poradí s vodním kamenem

Otevřete myčku na nádobí a zevnitř se line nepříjemný zápach, kterého se prakticky nedá zbavit. Jestli vám ta situace něco připomíná, existuje poměrně snadné a levné řešení.

špinavé nádobí
Zdroj fotografie: Depositphoto

Existuje velká pravděpodobnost, že zápach myčky způsobuje ucpaný filtr, případně se vám dovnitř spotřebiče dostala plíseň. Ale nezoufejte, věc se dá vyřešit poměrně jednoduše. Dokonce bez nutnosti kupovat speciální přípravky. Stačí vám totiž jedno klasické tropické ovoce. Myčka je jedním ze světově nejprodávanějších spotřebičů, čemuž se nelze divit. Stejně jako pračka nám doma denně šetří práci, hodně vody a energie. I ona se však setkává s některými problémy.

Kontakt s vodou a nečistotami

Vlivem neustálého kontaktu s vodou se zbytky jídla se myčka může zašpinit a často se z ní pak line nepříjemný zápach. To je věc, které se obtížně zbavuje. Samotné nádobí také nevypadá úplně čistě, někde najdete ještě připečené usazeniny. Naštěstí je tu ale celkem jednoduchý fígl, jak celou situaci vyřešit. Příjemné je, že nemusíte běhat do obchodu pro žádné speciální prostředky. Vystačíte si totiž se zcela klasickým tropickým ovocem, konkrétně citronem. Jak na to?

Tipů na čištění myčky nádobí je plný YouTube. Nepochybně tak kromě tohoto postupu najdete ještě další. Některé jsou ryze praktické, jiné trochu kontroverzní – dnes je to právě ten praktický. Pochází od uživatele SmartFox, jejž už sleduje víc jak 388 000 lidí. Ten zveřejnil právě video týkající se čištění myčky. Ta vyžaduje pravidelnou očistu stejně jako například pračka. Může se to zdát podivné, jelikož v ní neustále působí silné saponáty.

Proč do myčky dávat citron

Problém je, že na povrchu se i tak usazují neustále bakterie, které pak způsobují onen zápach. Dá se tomu však snadno vyhnout a předejít tak, že dovnitř vložíte kousek citronu. Jednoduchý patent vám vyřeší hned několik potíží najednou. Veškeré tekutiny i tablety určené do myčky se skládají z velmi silných chemikálií. Také se do nich přidává jedlá soda a kyselina citronová. Soda funguje jako dezinfekce a bělidlo. Kyselina citronová zase nádobí dobře leští.

poloviny citronu
Zdroj fotografie: Pixabay

Někdy ovšem nastane to, že po skončení programu myčky je na nádobí podivný povlak. Není to ovšem nic jiného než přítomnost vodního kamene. I to ale řeší půlka citronu. Ukrojte polovinu ovoce, vymačkejte šťávu a zbavte ho kompletně dužiny. Jde vám jen o vnější kůru. Pak ho napíchněte nebo jinak připevněte na některou z vnitřních přihrádek, následně spusťte jakýkoli program. Citron totiž vodní kámen rozpustí a nádobí se bude zase krásně lesknout.

Pozor na vážnější potíže

Nejlepší samozřejmě je, že vás tento postup zbaví i zápachu, eliminujete tak hned několik potíží najednou. Citron v myčce měňte minimálně jednou týdně a máte vystaráno. Vnitřek bude čistý a provoněný, nádobí zase lesklé a skutečně čisté. Pokud potíže i tak přetrvají nebo se objeví něco vážnějšího, půjde nejspíš o systémovější poruchu. V takových případech se asi nevyhnete návštěvě profesionála, který situaci podrobně diagnostikuje.

Každopádně se nesnažte problémům předejít předmýváním nádobím před vložením do myčky. Jen počítejte s tím, že i když tyto domácí recepty dovedou vyřešit hodně problémů, nemusí být vždycky samospásné. Plíseň se může skrývat například přiklopena těsněním, takže ji ani tento postup neodstraní. Případně se skrývá ve starém kusu nádobí, který dáváte pravidelně umýt.