Jak poznat banán, který už není vhodný ke konzumaci. Čerstvost je dána stopkou, pokud zčerná pouze část, je to špatně

Zjistěte, kdy je banán pro vaše zdraví nejvhodnější a kdy už byste jej raději měli vyhodit. Zbavte se předsudků proti hnědým skvrnám a zkontrolujte stopku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Banán patří mezi nejoblíbenější druhy exotického ovoce, skvěle se hodí ke svačině nebo i přípravě sladkých pokrmů. Jakmile však jeho slupka změní barvu, může být na jeho konzumaci i další zpracování příliš pozdě. Ani hnědé skvrny nemusí být na škodu, jak potvrzují i informace na webu Vitalia, avšak nesmíte příliš dlouho otálet. Podle jeho stopky poznáte, jak je banán dobrý.

Kdy je banán dobrý

Spousta lidí zastává názor, že žlutá slupka banánů svědčí o jejich čerstvosti a perfektním stavu. Podle webu ProŽeny však různé barvy představují rozdílné množství látek a nutričních hodnot v ovoci. Žlutá slupka s hnědými flíčky údajně značí ovoce nejzralejší a s nejsladší chutí. Bohaté je také na množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Zatímco banány se zelenou slupkou jsou méně sladké, avšak prospěšné pro střevní mikrobiom.

Zkontrolujte stopku

Abyste měli jistotu, zda je dané ovoce ještě poživatelné, nehleďte na jeho slupku, ale zaměřte se přímo na stopku. Ta vám dokonce prozradí, kolik chemikálií se v něm nachází. V případě, že zhnědne pouze slupka, ale stopka zůstává netknutá, pak to svědčí o chemickém koktejlu, kterým bylo ovoce ošetřeno. Naopak pokud ztmavne i stopka, jedná se o proces přirozeného dozrávání, který není nijak ovlivněn jinými látkami.

banán iZdroj fotografie: Pixabay
Podle barvy stopky poznáte, zda je banán dobrý a jestli byl ošetřený chemikáliemi

Jak skladovat banán

Pro skladování byste si měli vybrat tmavší a dobře větrané místo. Rozhodně byste však v jeho blízkosti neměli ukládat jablka nebo jiné ovoce a zeleninu. Naše čtenářka Vendula S. z Rokycan uvedla: „Dříve jsem dávala banány s dalším ovocem do jedné mísy a vždy jsem spoustu kousků vyhazovala, protože shnily. Teď už je raději ukládám zvlášť.“ Při dozrávání banánů se uvolňuje ethylen, který způsobuje rychlejší dozrávání. V důsledku toho by vám mohly ostatní potraviny skutečně dříve uhnít.

Banány po zakoupení zčernají zhruba do 3 dnů. Vyzrajte na ně pomocí 6 triků a pravidel

K čemu využít banán

I když je jedlá jen jeho dužina, ve skutečnosti jej lze celý využít beze zbytku. Z jeho slupky si totiž můžete snadno připravit domácí hnojivo, které vám poslouží na zahradě i k výživě pokojových rostlin, postup jsem popisovali na adbz a je to otázka chvilky. Také jej velmi často používám a rostlinám se po něm daří opravdu výtečně. Jeho výroba je přitom tak snadná.

Podle čeho vybíráte banány v obchodě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články