Po tomhle už ani jedna banánová slupka neskončí v koši. Její potenciál využijete v domácnosti, na zahradě i při vaření

Málokoho napadne, že by mohl využít kompletně celý banán, který odtrhne z trsu. Slupky prostě končí v odpadu. Ale jsou bohaté na vlákninu i vitamíny a mohou být užitečné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Banány jsou báječné ovoce bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Jsou oblíbené mezi sportovci, neboť poskytují energii pro intenzivní trénink. Mezi dietáři ale velkým ternem nejsou, jelikož obsahují dost přírodních sacharidů. Jejich slupka v drtivé většině případů končí v koši. Ale věděli jste, že i ta se dá využít? Pomůže vám s péčí o pleť a vlasy nebo je dobrým pomocníkem při práci na zahradě i úklidu domácnosti.

Využití slupek nezná hranic

Existuje více než tisíc druhů banánů, které se rozšířily do celého světa z jihovýchodní Asie. Jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec. Nejen kvůli jejich zdravotním přínosům, ale také svěží chuti. Slupky se ale běžně prostě vyhazují, což je chyba. Jejich využití je totiž opravdu široké. Před tím, než skončí v odpadu, zjistěte, jaké mají vlastnosti a na co všechno byste je mohli použít.

1) Hnojivo

Živiny z banánových slupek ocení rostliny. Roztok, kterým je pohnojíte, si snadno vyrobíte, když na jeden až dva dny namočíte slupky ve vodě. Pak elixír zředíte vodou v poměru 1 : 5 a rostliny jím budete opakovaně zalévat. Draslík a fosfor obsažený ve slupkách pomohou posílit kořeny a růst rostlin, fungují však i proti chorobám a škůdcům. Slupky se rovněž dají nakrájet a zapíchnout do půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Čistič

Když v mixeru rozdrtíte slupky od banánu s trochou vody, aby vznikla pasta, snadno získáte účinné čistidlo na stříbrné povrchy. Pak už jen stačí pastou vyčistit příbory, mikrovlnku, digestoř a uvidíte, jak se budou lesknout. Po aplikaci pasty nezapomeňte povrchy omýt vodou a vyleštit.

3) První pomoc

Jakmile se popálíte, odřete, škrábnete nebo vás pobodá hmyz, přiložte na postižené místo vnitřní stranou banánovou slupku a na chvíli zafixujte. Přírodní oleje a enzymy, které obsahuje, totiž výrazně pomáhají zmírnit bolest a urychlují hojení ran. Ten samý postup se doporučuje také u bradavic. Opakovaně na ně slupku přikládejte, dokud nezmizí.

4) Onemocnění kůže

Banánové slupky dobře vyživují pokožku, takže bývají hojně využívané k omlazení pleti. Navíc pokud máte nějaké kožní onemocnění, jako je třeba lupénka nebo akné, slupky od banánů mohou projevy nemoci zmírnit. Postižená místa opakovaně vnitřní stranou slupek potírejte a brzy se dostaví efekt.

5) Bělení zubů

Dopomoci k tomu, abyste měli zářivě běloskvoucí úsměv, vám také mohou banánové slupky. Obsahují totiž spoustu minerálů, jako je třeba draslík, vápník, hořčík, mangan či fosfor, které působí na zubní sklovinu jako bělící látka. Poté, co si zuby vyčistíte obvyklým způsobem, potírejte je dvě minuty slupkou od banánu. Efekt uvidíte okamžitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Na boty

Špinavé boty prostě nepatří k dobrému bontonu. A k dokonalému vzhledu patří bezchybná a čistá obuv. Banánová slupka, která obsahuje mimo jiné i vosk, je skvělým čistidlem. Stačí, když vnitřní stranou slupky boty přetřete a pak vyleštíte.

7) Zdravá strava

Vysoký obsah draslíku dělá z banánových slupek účinný nástroj při hubnutí. Draslík totiž podporuje metabolismus, takže tělo více spaluje tuky. Ze slupek si můžete připravit chutnou kaši. Rozmačkejte je, nastrouhejte k nim jablko, přidejte skořici a výživná svačina je hotová. Můžete si ze slupek také udělat skvělé smoothie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8) Křehké maso

Aby maso zůstalo šťavnaté a měkké, budete potřebovat banánové slupky. Tento kuchařský trik je jednoduchý. Stačí, když před vařením pečeně dáte na dno pekáče jednu nebo dvě slupky. Kuře, které je náchylné k vysušení v troubě, můžete slupkou zase přikrýt. Pomohou v masu udržet vlhkost.

9) Třísky

Větší třísky se dají z prstu hravě odstranit. Horší to je s těmi jemnějšími. Pomoci může banánová slupka. Obsahuje enzymy, jejichž působení bude třísku vytlačovat ven z kůže, a tak zmírní bolestivost. Přiložte na půl hodiny slupku na třísku a pak ji snadno vyndáte.

Jaké tipy ještě máte pro využití banánových slupek?

Zdroj: PureWow
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články