Skvrny od krve na matraci jsou malér. Víme, jak na ně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Krvavé skvrny na matraci jsou noční můrou. Popraly se s tím ale i naše babičky a jejich rady fungují dodnes

Krvavé skvrny na matraci jsou noční můrou. Popraly se s tím ale i naše babičky a jejich rady fungují dodnes

Na problematické skvrny od krve, které jdou hodně špatně vyčistit, můžete využít věci a přípravky, které nechybí v žádné domácnosti.

krev na matraci
Zdroj fotografie: iStock

Dostat krev z oblečení není snadné, ale většinou se podaří je vyprat. Když se ale objeví na matraci, je to větší problém. Důležité je dostat fleky z matrace co nejrychleji, protože čerstvé skvrny se odstraňují mnohem snadněji než ty, které se zaschnou a usadí se hlouběji ve vláknech. Poradí si s nimi přípravky, které ale nemusí být z nejlevnějších. Můžete si také vyrobit vlastní.

Zkuste jedlou sodu i peroxid

K vyčištění krvavých fleků z matrace není jednoduché. Budete k tomu potřebovat jedlou sodu, peroxid vodíku, bělidlo, odstraňovač skvrn na bázi enzymů a papírové utěrky. Připravte si také malou misku, hadřík z mikrovlákna, nylonový drhnoucí kartáč s měkkými štětinami, ventilátor, vysavač s nástavci.

Při ošetřování skvrn od krve vždy používejte studenou vodu. Horká voda může způsobit srážení bílkovin v krvi a jejich hlubší usazení ve vláknech. Jak tedy na to? Z matrace odstraňte veškeré lůžkoviny. Pokud je krev čerstvá, nasaďte si gumové rukavice a s pomocí papírových ručníků vysajte co nejvíce vlhkosti. Skvrnu rozhodně netřete, jen by se zvětšila.

Čerstvé skvrny jdou lépe vyčistit

Malé čerstvé skvrny lze často odstranit pouhým otřením místa hadříkem namočeným ve studené vodě. Skvrnu setřete tak, aby se krev přenesla na čistou část látky. Když se to podaří, pak stačí už jen čistý suchý hadřík, abyste vysáli vlhkost. Matraci nechte alespoň osm hodin schnout na vzduchu bez lůžkovin. Pokud to nezabere, vyrobte si pastu.

cisteni matrace
Zdroj fotografie: Depositphotos

Smíchejte v misce půl šálku jedlé sody a půl šálku peroxidu vodíku. Pastu naneste na skvrnu malým kartáčkem. Směs bude díky peroxidu bublat. Nechte ji působit alespoň 30 minut, nebo dokud bublání nepřestane. Pak namočte čistý hadřík do studené vody a odstraňte pastu. Pod ní by měla být už čistá látka. Matraci nechte zcela vyschnout a pak zbytky pasty vysajte vysavačem. Pozor na tmavé látky, peroxid je může odbarvit.

Působení směsi chce čas

Pokud jsou skvrny už zaschlé, vyzkoušejte odstraňovač skvrn, který obsahuje enzymy. Na vlhkou utěrku z mikrovlákna naneste trošku odstraňovače a postupně ho přeneste od okrajů směrem ke středu skvrny, můžete použít i rozprašovač. Nechte směs působit alespoň 15 minut. Navlhčete čistou utěrku studenou vodou a skvrnu setřete. Pozor, aby utěrka byla při každém tahu čistá, špinavá skvrnu jen rozmaže.

cisteni matrace
Zdroj fotografie: Depositphotos

Matraci pak nechte osm hodin vyschnout na vzduchu, můžete na ní pustit také větrák. Použít lze také směs namíchanou z půl šálku bělidla a půl šálku vody. Nanášejte ji od okrajů ke středu skvrny pomocí kartáče. Nechte ji působit nejméně dvě hodiny, ale čím déle, tím lépe. Pak namočte čistý hadřík do studené vody a směs s krví setřete. Matraci nechte zcela vyschnout, zhruba osm hodin.

Jaké máte tipy na odstranění krvavých skvrn?

Zdroj: TheSpruce