V péči o vánoční hvězdu dělají lidé zbytečné chyby, přitom může kvést roky
adbz.cz » Hobby » V péči o vánoční hvězdu dělají lidé zbytečné chyby: Čeho se vyvarovat, aby kvetla roky

V péči o vánoční hvězdu dělají lidé zbytečné chyby: Čeho se vyvarovat, aby kvetla roky

Obklopte se o Vánocích jen příjemnými a krásnými věcmi. Péče o náročnější, ale vděčnou vánoční dekoraci se vám vrátí v podobě nádherného vzhledu.

vanocni hvezda parapet
Zdroj fotografie: iStock

Vánoční hvězda (Poinsettia) se svými červenými květy je tradiční ozdobou snad každé domácnosti v adventní čas. Pořídit si ji můžete nejen v květinářství, ale často také v supermarketech, nebo na vánočních trzích. Při výběru je vždy třeba brát ohled na stav rostliny, barvu jejích listů a květních listenů. Pokud si domů přinesete již pochroumanou květinu, tak i se sebelepší péčí se jí nebude dařit tak dobře jako jiným.  

Optimální podmínky pro vánoční hvězdu

K této nádherné květině by se pěstitel neměl chovat jako k běžné pokojové rostlině. Je to choulostivá rostlina citlivá na chlad, a proto musíme věnovat pozornost nejen jejímu umístění v bytě, ale také pravidelnou zálivkou bohatou na živiny. Mezi nejčastější chyby, kterých byste se měli při péči vyvarovat patří právě nedostatečná vlhkost, či změna teplot, kterou rostlina velmi trpí.  

Tato teplomilná rostlina z Jižní Ameriky nesnese mráz, a proto je potřeba ji uchránit před chladem i po cestě domů z obchodu. Měla by být zabalená a v teple po celou dobu pobytu venku. Doma ji pak musíte vytáhnout z ozdobného celofánu. Rostlina nemá volný přístup kyslíku a půda v květináči by mohla začít rychle tlít. Vánoční hvězda se musí v novém prostředí aklimatizovat, nejlépe ji je proto na chladném a světlém místě s teplotou ideálně mezi 15 až 22 °C. 

Rozkvetlá vánoční hvězda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Správná péče pro krásnou dekoraci 

Základem pro každou květinu a pro vánoční hvězdu obzvlášť, je zcela určitě pravidelná zálivka. Voda, kterou budete rostlinu zalévat by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Tato nádherná pokojovka nesmí mít vody ani málo, ani moc. Nejlepším způsobem je naplnit vodou nádobu pod květináčem a počkat, až si rostlina vodu sama vsákne. Dobrým nápadem je také rosit listy vánoční hvězdy odstátou vodou a zabránit tak vyschnutí z odpaření. Spolu s pravidelnou zálivkou pak nezapomeňte také na vhodné hnojivo.  

Častou chybou neznalých pěstitelů vánoční hvězdy je likvidace nekvetoucí rostliny. Vánoční hvězda přestane vlivem špatné péče po Vánocích kvést, což však neznamená, že je na vyhození. Dále o ní dbáme jako o nádhernou květinu s trochu specifickými potřebami. Je potřeba ji seříznout na výšku deseti centimetrů a dát ji na světlé a chladnější místo. Během sezony se ji bude s pravidelnou zálivkou a hnojením dařit i na balkoně či na zahradě. Za správných podmínek a s vhodnou péčí je pak tato rostlina schopná kvést i několik let.