Čištění šperků svépomocí obnoví původní zářivost a lesk. Budou vypadat jako zbrusu nové

Pokud máte stříbrné šperky, které ztratily svůj lesk, nebo dokonce zčernaly a proto je nenosíte, tyto jednoduché rady vám pomohou k tomu, aby opět vypadaly jako nové.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stříbro je měkký, lesklý kov, takže je důležité jej čistit jemně. Šperky, které nosíme každý den, mohou zčernat třeba poté, co se víc potíme. K jejich vyčištění může pomoci směs teplé vody a jemného prostředku na nádobí nebo dokonce dětského šamponu. Tato metoda funguje také k čištění zlatých šperků. Pojďme si všechny domácí triky představit podrobně.
Čištění z ingrediencí, které máte doma

Připravte si misku, která nesmí být kovová, vyložte ji alobalem a naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, poté smíchejte s polévkovou lžící prášku do pečiva nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1 až 3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a vysušte měkkým hadříkem.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

I prsteny s mnoha záhyby mohou vypadat jako nové

Pomocníkem při čistění stříbra může být i citrón. Vymačkejte ho do horké vody, přisypte tři polévkové lžíce kuchyňské soli a vložte šperk, který by však neměly zdobit drahokamy. Po pěti minutách šperk vyjměte pečlivě vysušte měkkým hadříkem, v tomto případě nejlépe speciální tkaninou na čištění stříbra. Obyčejný kousek látky by vám nemusel přinést kýžené výsledky.

Jak vyčistit stříbrné šperky doma

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Čištění z ingrediencí, které máte doma

Pomůže i prací gel na prádlo, nebo zubní pasta

Dalším tipem k vyčistění stříbrného šperku je troška tekutého pracího prostředku, který nalijete do misky s horkou vodou a necháte pět minut působit. Tato pěnivá lázeň připomíná reakci kypřicího prášku s vodou a proto účinkuje obdobně. Dobrým pomocníkem může být i zubní pasta. Množství o velikosti hrášku vymáčkněte na houbičku a šperk jemně očistěte, poté opláchněte v teplé vodě a osušte.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Trochu složitější je čištění osazených kamínků

Český trh dnes nabízí na údržbu zašlých šperků také širokou škálu zpravidla tekutých čisticích prostředků, které dokáží spolehlivě odstranit šedivý povlak z povrchu klenotů. Bohužel ale také negativně působí na drahé kameny. Nebojte se proto nechat údržbu na profesionálech, z krásy svých oblíbených kousků z ušlechtilého kovu se tak budete moci těšit mnohem déle.

55 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 199 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Biblický lék starý 3 500 let. Čaj z olivových listů léčí téměř všechny nemoci
DámskýDeník.cz
Když smutek a stress zabíjí. Co je syndrom zlomeného srdce, a jak ho poznat?
Události247.cz
Kontroverzní vyjádření premiéra Babiše k výbuchu ve Vrběticích. Ruští agenti jen neprovedli úkol správně
VědaŽivě.cz
Žena během menstruace plakala krev