Na alobal zahradníci nedají dopustit. Řeší hned několik problémů
adbz.cz » Hobby » Na alobal zahradníci nedají dopustit. Řeší hned několik problémů

Na alobal zahradníci nedají dopustit. Řeší hned několik problémů

Zkušení zahradníci znají spoustu triků, jak si zahradničení ulehčit. Ne všichni ale vědí, jak užitečným pomocníkem jim může být obyčejný alobal.

Alobal zmačkaný do kuličky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Alobal najde v domácnosti spoustu uplatnění, slouží k přechovávání potravin, balení svačin na cestu a najdete ho uvnitř kartonů s mlékem nebo džusem. Má však mnoho alternativních využití, například v zahradě. Možností jeho využití je hned několik. Zahradníkům při troše šikovnosti může ulehčit práci, pomůže bojovat se škůdci a díky svým vlastnostem vytvořit rostlinám ideální podmínky pro jejich růst.

Alobal pomůže sazeničkám úspěšně růst

Jednou z primárních funkcí alobalu je jeho využití jako tepelné izolace. Využijte toho v zahradě a dopřejte sazeničkám v chladnějších dnech více tepla. Buď můžete alobalem jen vyložit dno květináče, nebo si vyrobte box, který bude fungovat jako lapač světla. Potřebujete jen kartonovou krabici, na jejíž dno a vnitřní stěny přilepíte alobal. Pak už zbývá jen umístit dovnitř sazeničky rostlin. Alobal uvnitř bude odrážet sluneční paprsky a poskytovat tak rostlinám více světla.

Zabrání škůdcům likvidovat rostliny

Dalším šikovným způsobem je využití alobalu jako ochranu proti slimákům, hrabošům a jiným škůdcům. Položte pod rostliny dokola alobalové pláty tak, aby byl zakrytý celý prostor pod rostlinkou, a zajistěte kameny. Přes alobal se slimáci k rostlinám nepřiplazí. V případě mladých stromů ohrožených hraboši či srnami, obalte alobalem dokola celý kmen. Pokud chcete strom chránit před srnami (někteří chovatelé i před kozami nebo ovcemi), obalte ho dostatečně vysoko, jinak se zvířata budou snažit na strom dosáhnout.

Použití alobalu u rostlin
Zdroj fotografie: Depositphotos

Alobal zastraší ptáky

Pokud pěstujete ve své zahradě bobuloviny jako rybíz, ovocné stromy jako třešně či višně, máte jistě co do činění s ptáky, kteří si na nich rádi přilétají pochutnat. Jistě je prospěšné mít v zahradě určitě množství ptáků, kteří zde budou lovit nežádoucí hmyz, ale musí se to obejít bez větších ztrát na vaší sklizni. Obalte některé větve stromů či keřů alobalem nebo kolem nich uvažte dlouhé proužky folie. Ptáci se lesklých a hlučných věcí bojí, budou se tak mít na pozoru a na ovoce si nechají zajít chuť.