Na zašedlé či nažloutlé záclony je pračka krátká. Kdo chce sněhově bílou, řídí se postupem našich babiček

Nemusíte kupovat nové záclony, pokud se vám nepodaří vyprat ty staré tak, aby byly krásně bílé. Místo toho vyzkoušejte tyto triky pro jejich praní.

Věšení záclon i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí pere primárně oblečení a na ložní prádlo, ručníky nebo záclony dojde jen jednou za čas. Pokud ale máte doma záclony, čeká jejich praní i vás a je možné, že ani po vyprání nebudou opět zářit čistotou. V případě, že by se to opravdu stalo, měli byste vyzkoušet tyto triky, které udělají ze zažloutlých nebo šedivých záclon opět krásně čisté, voňavé a bílé kousky.

Záclony časem ztrácí původní barvu

Představte si, že byste nosili několik let černé tričko. Časem nejspíše ztratí svoji barvu a vy si budete muset koupit nové, případně jej můžete nechat obarvit speciálními přípravky. Většina lidí však zvolí první variantu, jelikož to původní už nezachrání. V případě záclon je to ale naopak. Ať už je doma máte 5 nebo 10 let, časem nejspíše zešednou či zežloutnou. Vy ale můžete vyzkoušet několik triků, díky kterým jim vrátíte původní bělost.

Připravte si několik věcí

Praní záclon není nijak složité, když se naučíte, jak na to. Vezměte si kbelík a naplňte jej studenou vodou. Následně vložte do kbelíku záclony, které chcete vyprat. Dbejte na to, aby kbelík nebyl přeplněný, a pokud se tak stane, rozdělte záclony do více kbelíků s vodou. Ve vodě nechte záclony podle toho, jak moc jsou znečištěné. Pokud je ušpinění velké, mohou být ve vodě klidně celý den. Několikrát za den je v kbelíku ve vodě promíchejte.

Když bude voda hodně špinavá

V případě, že by se vám stalo, že bude voda hodně špinavá, klidně ji vyměňte za čistou. Pokud by byla voda ze záclon špinavá i po 2 dnech, je pravděpodobné, že záclony budete muset namáčet ještě déle. Jakmile už bude voda ze záclon čistá, vyndejte je z kbelíku a vymačkejte z nich všechnu přebytečnou vodu. Nakonec se podívejte, zda jsou na záclonách někde fleky. Pokud ano, naneste na ně přípravek na skvrny a nechte působit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže byste doma neměli přípravek na prádlo, který odstraňuje skvrny, můžete si vzít jedlou sodu a starý zubní kartáček. S ním pořádně vydrhněte skvrnu jedlou sodou. Hned poté dejte záclony do pračky a vyperte je podle pokynů uvedených na štítku. V momentě, kdy by štítek chyběl, perte záclony na 30 nebo 40 °C. Nezapomeňte do pračky dát pouze bílé nebo světlé záclony a nikdy je nemíchejte s barevnými nebo s jakýmikoliv jinými odstíny.

Přípravky, které pomáhají při praní

Vždy používejte na praní záclon jemné prací prostředky, to samé platí i při výběru programu na pračce. Do bubnu můžete k záclonám přidat také ocet, citronovou šťávu, jedlou sodu nebo peroxid vodíku. Všechny tyto přípravky zajistí, že záclony budou lépe vyprané. Po vyprání záclony zabalte do suchých ručníků a vyždímejte z nich přebytečnou vodu. Poté je dejte usušit nejlépe ven na slunce.

Jaké triky používáte při praní záclon vy?

Zdroj: HomeGuides
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články