S koncem zahrádkářské sezóny je nutné správně uložit a ošetřit nářadí. Na jaře bude připraveno k práci a nebude třeba platit tisíce korun za nové

Jakmile máte zahradu připravenou k zimnímu spánku, měli byste se zaměřit na své zahradnické nářadí a pomůcky. Na jaře je budete mít nachystané k použití.

i Zdroj fotografie: SpitfireTally-ho! / Spitfire at en.wikipedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Aby vám zahradnické nářadí přes zimu nezrezivělo, neměli byste podceňovat jeho důkladné čištění a správné uskladnění. Jeho ošetření vám zabere jen pár minut a zvládnete to i bez složitých technik. Stačí se řídit jednoduchými pravidly a za chvíli máte hotovo. Díky tomu vám náčiní vydrží v perfektním stavu opravdu hodně dlouho a na jaře můžete rovnou začít s prací.

Na co si dát pozor

V ideálním případě byste nářadí měli po každém použití důkladně vyčistit a dezinfikovat. Tím předejdete nejen vzniku rzi, ale v případě zahradních nůžek i šíření nemocí nebo vzniku infekcí při dalším použití, což potvrzuje web TheSpruce. Dále je doporučováno nářadí ukládat na suchém místě. Příliš vysoká vlhkost může urychlit jeho opotřebení. Pokud se však rez na vašem nářadí objeví, nemusíte zoufat. Stačí pak postupovat podle rad uvedených na adbz a bude opět jako nové.

Jak vyčistit nářadí na zimu

Nejprve se zbavte všech hrubých nečistot jako kusů zeminy, rostlinných zbytků nebo jiných usazenin. K tomu vám skvěle poslouží navlhčený hadřík nebo kartáč s pevnými štětinami. Nesmíte však vynechat ani hůře přístupná místa. Z toho důvodu mějte po ruce raději více čisticích pomůcek a střídejte pole potřeby. Dále se zaměřte na skvrny. S těmi vám pomůže i obyčejný ocet, jak jsem již dříve psali. Podle webu InStory lze využít i další suroviny z vaší domácnosti, třeba jedlou sodu nebo kyselinu citronovou.

lopata, hrábě iZdroj fotografie: Pixabay
Nezapomeňte zahradnické nářadí na zimu důkladně vyčistit a připravit na další sezonu

Naostřete nářadí

Jakmile máte všechny kousky důkladně vyčištěné, měli byste jejich stav zkontrolovat a v případě potřeby je důkladně nabrousit. K tomu vám poslouží ploché a kulaté pilníky na menší nástroje a řetězy nebo brusný kámen či papír na větší plochy. Na dřevěné rukojeti používejte výhradně brusný papír, abyste je vyhladili. Poté nezapomeňte dřevo ošetřit olejem, aby bylo odolnější vůči špíně a dalšímu poškození.

Opravte, co je třeba, a dobře uložte

Pokud narazíte na poškozený kus, co nejdříve jej opravte. Na jaře by vás tyto vady mohly překvapit a zhatit vám vaše pracovní plány. Všechno nářadí včetně sekačky byste měli uchovávat na suchém místě, kde bude chráněné před vlhkem a mrazem, jak doporučuje i náš čtenář Tomáš R. z Pardubic: „Kvůli vlhkosti mi pár let zpátky několik pracovních pomůcek zrezivělo. Není to levná záležitost, takže teď si dávám velký pozor, kam je na zimu ukládám.“

Jak čistíte a připravujete zahradnické nářadí na zimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články