Barvení vajíček bez barev: Žádné utrácení, výbavu má doma každý. Za pár minut je hotovo

K barvení vajíček nemusíte kupovat speciální barvy. Pestrých barev a originálních výsledků docílíte tím, co máte ve spíži.

i Zdroj fotografie: Evelína Ribarová / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Barvení vajíček je jednou z nejoblíbenějších velikonočních tradic. Na pultech obchodů je pro tyto účely k dostání nepřeberné množství barev, nálepek a jiných ozdob. Bez těchto vychytávek se můžete obejít. Mnohem zábavnější je přírodní barvení vajíček. Vydejte se do spíže, kde k němu najdete vše potřebné. Ušetřete peněženku od výdajů za speciální barvy a dosáhněte originálních a veselých vajíček přírodní cestou.

Přírodní barvení vajíček rychle a jednoduše

Na přírodním barvení vajíček není vůbec nic složitého. Stačí si vytvořit univerzální roztok, do kterého budete později přidávat potraviny, které mu dodají vybranou barvu. V hrnci smíchejte litr vody se dvěma lžícemi bílého octa a přiveďte k varu. Přidejte barevnou potravinu a vařte na mírném ohni půl hodiny. Poté nechte vychladnout a sceďte. Do hotového roztoku ponořte natvrdo uvařená vejce alespoň na půl hodiny, nebo do té doby, než získají požadovanou barvu. Dodáním těchto potravin dosáhnete následujících odstínů:

  • Žlutá vejce – 3 lžíce kurkumy
  • Oranžová vejce – 4 šálky slupek žluté cibule
  • Světle modrá vejce – 3 šálky nakrájeného červeného zelí
  • Tmavě modrá vejce – 4 šálky borůvek
  • Tmavě růžová vejce – 4 šálky nakrájené červené řepy

Pestrá vajíčka díky červené cibuli

Chcete-li skutečně tmavě červená vajíčka, budete muset vyrobený roztok trochu pozměnit. Do hrnce nalejte dvě sklenky vody, tři lžíce bílého octa a přidejte slupky z šesti velkých červených cibulí. Směs přiveďte k varu a vařte 15 minut. Poté nechte vychladnout na pokojovou teplotu a sceďte. Do roztoku ponořte uvařená vajíčka na tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s barvou, kterou získala. Po vyjmutí z lázně je opatrně opláchněte studenou vodou a nechte uschnout.

Přírodní barvení vajíček iZdroj fotografie: Pixabay

Zdobení vajíček za pomoci přírody

Pokud vám přeci jen připadají přírodně obarvená vajíčka jednotvárná, můžete si s nimi vyhrát více – samozřejmě zase přírodní cestou. Než přijde na samotné barvení vajíček, vydejte se na procházku do přírody a nasbírejte si menší lístky či květy. Před ponořením do barevné lázně vajíčko vložte do staré silonové punčochy a opatrně ke skořápce přiložte květ či lístek. Punčochu utáhněte a takto zabalené vajíčko ponořte do roztoku. Lístek zanechá na skořápce po obarvení zajímavý otisk.

Jakými způsoby barvíte velikonoční vajíčka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články