Rez na nářadí, umyvadle či oblečení? Víme, jak na ni|adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rez na nářadí, umyvadle či oblečení? Kola a jablečný ocet fungují jako zmizík s okamžitým účinkem na většině povrchů

Rez na nářadí, umyvadle či oblečení? Kola a jablečný ocet fungují jako zmizík s okamžitým účinkem na většině povrchů

Očistit rezavé povrchy je často tvrdý oříšek. Můžete k tomu ale použít prostředky, které byste nečekali.

rezave naradi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Od doby, kdy člověk začal používat kovové nástroje, se čas od času potýká se rzí. Během dalších tisíciletí k těm kovovým přibyly ještě další typy povrchů náchylných na tvorbu rzi. Dnes už známe spoustu chemických, ale i přírodních prostředků na její odstranění. V toto článku se budeme věnovat hlavně těm druhým z nich. Zjistíte, jak lze odstranit rez z kovových a keramických povrchů, smaltu a oblečení.

Rezavé kovové předměty

Delší přítomnost vody je pro různé kovové povrchy nepřítelem číslo jedna. Během poměrně krátké doby se na nich začnou objevovat stopy koroze, které mohou být po delším čase příčinou rozpadu předmětu. Typickou ukázkou je nářadí používané v dílně nebo na zahradě. Pokud neosušíte hasák, kterým jste rozebírali odpady a přitom ho potřísnili vodou, dá vám to po nějakém čase svým vzhledem rázně najevo.

coca cola lahve
Zdroj fotografie: Depositphotos

I to ale jde vyřešit. V případě, že je rez už hlubší, je potřeba ji nejprve mechanicky odstranit. K tomu poslouží smirkový papír nebo ocelový kartáč. U většího rozsahu koroze se vyplatí použití brusky a příslušného nástavce. Takto očištěné nebo méně napadené předměty poté naložte do jablečného octa nebo Coca-Coly. Doba působejí závisí na míře zasažení a také na členitosti povrchu daného předmětu. Průběžně ho kontrolujte. Rez by měla jít lehce setřít.

Rez na keramice, smaltu a nerezu

Každý, kdo žije v oblasti, kde v trubkách koluje voda s vyšším obsahem železa, tento problém jistě zná. Pokud se totiž v takovém případě umyvadlo a celé jeho přilehlé okolí důkladně neosuší po každém umytí rukou, začne keramika a nerez postupně měnit zabarvení do hnědavých odstínů. Ty je možné průběžně čistit pastou z citrónové šťávy a vinného kamene, ale v případě stále recidivujícího problému lze spíš doporučit zakoupení nano prostředků. Jejich použitím zabráníte tomu, aby voda na povrchu ulpěla.

rezave umyvadlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Oblečení se skvrnou od rzi

Stává se to – někde zakopnete a krásnou novou bílou bundou očistíte dvacet centimetrů sousedova rezavého plotu. Ten vás sice zastavil před tvrdým dopadem na zem, ale zároveň vám zničil parádní kousek vašeho šatníku. Co s tím? Sáhněte opět po citronu. Skvrnu posypte kuchyňskou solí a pokapejte citronovou šťávou, nechte chvíli působit a pak vyperte běžným způsobem. Pokud by ještě nějaký náznak skvrny byl patrný i potom, použijte chemický prostředek určený přímo k tomuto účelu.

Zdroj: Food Hacks