Připálené pánve a hrnce nevyhazujte. Směs ze 2 přísad si hravě poradí s mastnotou i přismaženými zbytky

Jednoduchý čistič z domácích přísad vám pomůže vyčistit staré a zašlé hrnce. Dvě základní ingredience má doma určitě každý a příprava je velmi jednoduchá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na trhu se často objevují hrnce a další kuchyňské náčiní, které slibují snadné umývání a odolnost vůči připáleninám. Nakonec ale každý hrnec nese známky používání, spálenin a připáleného jídla. Za pomoci několika přísad, které jistě najdete doma, můžete svým hrncům vrátit původní lesk. Snadno je také zbavíte připálenin a dalších odolných nečistot.

Stačí dvě přísady z domácnosti

Na tvorbu tohoto domácího čističe budete potřebovat pouze sodu a 3% roztok peroxidu vodíku. Obě tyto přísady byste měli mít doma a pokud ne, sodu koupíte v každém koloniálu a peroxid v každé lékárně. Pro přípravu nalijte do nádoby čtvrt sklenice peroxidu vodíku a přidejte čtvrt sklenice jedlé sody. Určitě využijte nádobu skleněnou, protože pracujete s chemikáliemi, které by mohly plastové obaly poškodit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při přípravě a používání čisticího prostředku použijte rukavice. Tuto směs promíchejte a získáte pastu. Tu s pomocí houbičky na nádobí naneste na připálená nebo těžce dostupná místa na hrnci. Pastu nechte působit přibližně 10 minut a následně ji setřete a opláchněte studenou vodou. Vyrobit můžete i následující roztok pouze ze sody a horké vody.

Na jednodušší přípravek stačí horká voda a soda

Pro přípravu tohoto čističe budete potřebovat pouze v konvici uvařenou vodu a jedlou sodu. Do dřezu nalejte celou konvici vařící vody a přidejte sklenici a půl jedlé sody. Špinavé a připálené hrnce následně ponořte do vzniklého roztoku. Ten nechte působit alespoň půl hodiny. Poté byste z hrnců měli jednoduše setřít i odolné nečistoty a připáleniny

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při čištění starých hrnců vám může pomoci také obyčejný alobal a Coca-Cola. Je neuvěřitelné, jak si tento oblíbený nápoj dokáže poradit se rzí a starými nečistotami. Hrnec ponořte do Coca-Coly, nechte ji chvíli působit a následně otírejte rezavé a špinavé části alobalem. Hrubý alobal odstraní nečistoty a rez, kterou Coca-Cola uvolnila. Tento postup můžete například použít na staré plechové nádobí po babičce. 

Jaký zlepšovák na čištění starého nádobí používáte vy?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články