Díky těmto metodám se snadno zbavíte rzi | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak se jednou provždy zbavit rzi? Třeba kečupem. 4 domácí vyzkoušené směsi, které fungují na všechny povrchy

Jak se jednou provždy zbavit rzi? Třeba kečupem. 4 domácí vyzkoušené směsi, které fungují na všechny povrchy

Pokud máte doma rez, nemusíte hned chodit do obchodu kupovat všelijaké drahé přípravky, abyste se jí zbavili. Pomohou vám tyto čtyři domácí metody.

zrezle nuzky zahrada
Zdroj fotografie: iStock

Asi každý se někdy doma setkal se rzí, ostatně není to nic neobvyklého. Rezavění kovů je totiž způsobeno oxidací, která bývá urychlena vlhkostí nebo dlouhým vystavením slané vodě. Doma se tomu bohužel nevyhnete, ale nebojte se, můžete celý proces zastavit. Pokud tedy zasáhnete včas, můžete zabránit tomu, aby rez způsobila materiálu další škody. Toto jsou čtyři domácí metody, které byste měli vyzkoušet.

1) Ocet

Jde vlastně o ten nejjednodušší způsob, jak odstranit rez. A hlavně je to velmi jednoduché, nebudete totiž potřebovat nic jiného než velkou nádobu a dostatek octa, abyste zakryli předmět, který potřebujete vyčistit. Tato metoda je zcela bezpečná a neohrožuje zdraví člověka. Zbylou tekutinu můžete s klidnou hlavou vylít do odpadu. Pokud je rez opravdu silná, stačí, když ji necháte v octu přes noc.

2) Kečup

Možná se vám tomu nebude chtít ani věřit, ale kečup je velmi účinným řešením v případě drobných skvrn od rzi. Naneste jej na znečištěný povrch a po pár hodinách přejeďte drátěným kartáčem. Uvidíte, že po rzi nezůstanou ani stopy. Je to kvůli tomu, že kečup obsahuje stejnou kyselinu jako ocet. Také ho můžete použít na odstranění rzi z předmětů, které nelze namáčet.

3) Jedlá soda

Roztok jedlé sody má zásaditý chemický účinek, takže pokud si chcete poradit s povrchovou rzí, použijte ho. Přidejte do jedlé sody trošku vody, aby vám vznikla pasta, a tu naneste na čištěný povrch. Počkejte přibližně hodinu, než začne působit, a poté ji úplně jednoduše setřete. Tato metoda může být velmi užitečná i pro nástroje, pokud se vám do malých mezer podaří tuto pastu dát.

jedla soda citron
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Sůl a citronová šťáva

Když do citronové šťávy dáte trošku soli, vznikne vám směs, která skvěle funguje na drobné rezivění nebo na povrchovou rez. Stačí, když na postižený povrch nakapete trošku citronové šťávy a poté na něj ještě nasypte trochu soli. Rez následně snadno odstraníte kartáčem nebo brusným papírem. Povrch nakonec otřete úplně do čista, protože jinak by směs mohla způsobit poškrábání.